Öğrencilerden Başbakan Erdoğan'a jet yanıt

Öğrencilerden Başbakan Erdoğan'a jet yanıt
Öğrencilerden Başbakan Erdoğan'a jet yanıt
Ankara'da, üniversite harçlarına yapılan zamları protesto ederken 14 öğrencinin gözaltına alınması Beyoğlu'nda bir grup öğrenci tarafından protesto edildi. Taksim Meydanı'nda toplanan Genç-Sen üyesi öğrenciler, arkadaşlarının serbest bırakılmasını ve harçlara yapılan zamların geri çekilmesini istedi. Aynı saatlerde Başbakan Erdoğan Meclisteki AKP grup toplantısında öğrenci eylemlerini eliştiriyordu. Taksim'de gösteri yapan öğrenciler, başbakanın konuşmasını televizyonda izleyen arkadaşlarının uyarıs üzerine dağılmak üzereyken Başbakan'a yanıt verdiler.
BAŞBAKAN ERDOĞAN:  ÖĞRENCİLERİ ADABA DAVET EDİYORUM 


Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısındaki konuşmasında, protestocu öğrencileri yönelik " maalesef bazı genç gruplar, çok ciddi manada kararını vermediğimiz, önümüze gelmeyen bir konuda gençliği ve halkı tahrike diyorlar". hiçbir adap dinlemeden, süreci takip etmeden çeşitli yerlerde yol kesme işleri yapıyorlar" deyince, öğrencilerden yanıt geçikmedi. Başbakan'ın kendilerini marjinal olarak suçlamasına içerleyen gençler, biz buradayız. Biz marjinal değiliz. Harç zamlarını yüzde 300 yapacaklardı. Biz varız diye yüzde sekiz yaptılar. O yüzde sekizi de geri aldıracağız " şeklinde konuştu.

ARKADAŞLARININ GÖZALTINA ALINMASINI PROTESTO ETTİLER
Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen) üyesi yaklaşık 30 kişilik grup, Bakanlar Kurulu öncesi Ankara'da çıkan olaylarda 14 kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek için Taksim Meydanı'nda toplandı. "Harçlara zam yaptırmayacağız, Gözaltılar baskılar Genç-Sen'i yıldıramaz" yazılı pankart ve "Kredi değil burs istiyoruz, Pes etmeyeceğiz pes ettireceğiz, Harçlara değil maaşlara zam" yazılı dövizler taşıyan grup adına bir açıklama yapan Seval Kutlu, öğrenci gençlik Sendikası olarak haftalardır harç zamlarına karşı bir direnişi örgütlediklerini söyledi. Harçlara yapılan zamları protesto etmek için 10 Ağustos günü Bakanlar Kurulu'nun yapılacağı yerde toplandıklarını ve çıkan olaylarda 14 arkadaşlarının gözaltına alındığını hatırlatan Kutlu, "Gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Harçlara yapılan yüzde 8 zammın iptal edilmesini istiyoruz. O yasa bozulacaktır, bozulmak zorundadır. Gözaltılar, baskılar bizi yıldıramaz. Biz harç zamları geri çekilene kadar sokakları da, üniversitelerimizi de terk etmeyeceğiz. " şeklinde konuştu. "Baskılar bizi yıldıramaz, Harçlara zam yaptırmayacağız, Faşizme karşı omuz omuza, YÖK kalkacak polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek, Genç-Sen sokakta zamların karşısında" şeklinde sloganlar atan grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı. 

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ
Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu sıralarda, partisinin TBMM grubunda konuşuyor. Konuşmasının başında, harçlara yapılan zamlara ve öğrencilerin gösterdiği tepkilere değinen Başbakan, üniversitelerin bu konudaki taleplerinin, yüzde 400-500’lük bir zam olmasına rağmen, Hükümetin, dün düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında bunu yüzde 8 olarak belirlediğini hatırlattı. Erdoğan, gençlerin tepkilerini “ideolojik ve adap dışı” olarak tanımladı ve “Bu tür davranış içinde olan gençleri adaba davet ediyorum,” dedi.

GENÇLER YOL KESİYORLAR

Grup konuşmasında, harçlara yapılan zamlara da yer veren Başbakan, aylardır, bazı genç grupların, kararı verilmemiş bir konuda, gençliği ve hatta halkı tahrik etmenin gayreti içinde olduklarını kaydetti. Erdoğan, gençlerin tepkilerini değerlendirirken, “Hiçbir adap dinlemeden, hiçbir şeyi görmeden, bu işin sürecini takip etmeden kalkıp, çeşitli yerlerde, ön kesme, yol kesme, bu tür işler yapıyorlar,” dedi.

ÜNİVERSİTELER YÜZDE 500 İSTEDİ BİZ YÜZDE 8 YAPTIK

Başbakan Erdoğan, harçlar konusunda, YÖK’ün talepte bulunduğunu ve karar verecek merciin de Bakanlar Kurulu olduğunu söyledi. Erdoğan, üniversitelerin bu konudaki taleplerinin, yüzde 400-500’lük bir zam olmasına rağmen, Hükümetin, dün düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında bunu yüzde 8 olarak belirlediğini hatırlattı. Başbakan, “Biz öğrencilerimize böyle bir yük (yüzde 400-500’lük zam) yükleyemeyiz. Geldiğimiz günden beri böyle bir yük yükledik mi?” diye sordu.

GENÇLERİ ADABA DAVET EDİYORUM***

Kendi dönemlerinde, kredi isteyip de reddedile öğrenci bulunmadığına dikkati çeken Erdoğan, “Böyle bir yaklaşım içerisinde olan bir iktidara, bu tür bir yaklaşım tarzını bizim kabul etmemiz mümkün değil. Bu ancak olsa olsa ideolojiktir, bu, olsa olsa adap dışı bir yaklaşımdır. Önce, ben, bu tür davranış içinde olan gençleri adaba davet ediyorum,” dedi.

Geçen hafta, Rus Başbakan Putin’in ziyareti sırasında, bu ülkeyle, başta enerji olmak üzere, ekonomik ve kültürel alanlarda, toplam 20 belgeye imza atıldığını dile getiren Başbakan, “İlişkilerimizde adeta yeni bir döneme girdik,” dedi ve şunu ekledi:

RUSYA DA SAMSUN-CEYHAN PROJESİNE KATILDI***

“Ankara’da gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, son derece önemli bir gelişme daha oldu ve İtalya ile üzerinde çalışmakta olduğumuz Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı projesine, Rusya da katılım kararı alarak, boru hattına petrol taahhüdünde bulundu.” (dha)