Öğrencilere bahar müjdesi

Okullarda 'yaz sezonu' açıldı. Yaz kreasyonuna göre öğrenciler bugünden itibaren ceketlerini, kravatlarını atacak. Kız ve erkek öğrenciler okula yarım kollu gömlek ve tişörtle gelebilecek.

ANKARA - Okullarda 'yaz sezonu' açıldı. Yaz kreasyonuna göre öğrenciler bugünden itibaren ceketlerini, kravatlarını atacak. Kız ve erkek öğrenciler okula yarım kollu gömlek ve tişörtle gelebilecek. Ancak blucin, streç tişört ve tayta izin yok.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzalı genelgeyle, ilk ve ortaöğretim okullarında sıcak havalarda yaşanan 'fiili' serbestlik, resmi serbestliğe dönüştü. Genelgede kıyafetlerde bölge ikliminin dikkate alınması ancak şu kurallara da uyulması istendi:
"Erkeklerin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırılması, öğrenciye yakışır, sade, kollu/yarım kollu gömlek ve tişört giymesi; kızlarımızın şeffaf olmayan, vücut hatlarını belli etmeyen, badi, streç ve benzeri darlıkta olmayacak şekilde, öğrenciye yakışır, sade, kollu/yarım kollu gömlek veya tişört giymesi; kıyafetin pedagojik esaslara uygun olmasına özen gösterilmesi, kot, streç, tayt vb. pantolonlarla okulca belirlenenlerin dışında simge, sembol, şekil ve yazıların yer alacağı, vücut hatlarını belli eden darlık ve türde yakasız, kolsuz kıyafetleri giymemeleri."