Öğrencileri Ünsal Oskay'ı uğurladı

Öğrencileri Ünsal Oskay'ı uğurladı
Öğrencileri Ünsal Oskay'ı uğurladı

Prof. Ünsal Oskay için uzun yıllar görev yaptığı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi?nde tören düzenlendi. FOTOĞRAF: SERKAN OCAK

Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - Cumartesi günü 70 yaşında hayatını kaybeden ‘iletişimcilerin hocası’ Prof. Ünsal Oskay dün törenlerle toprağa verildi.
Prof. Dr. Oskay için ilk tören uzun süre görev yaptığı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde düzenlendi. Törende konuşan, Oskay’ın oğlu Çınar Oskay, “Onun anılarını öğrencileri yaşatacak” derken, rektör Prof. Dr. Necla Pur “Marmara Üniversitesi, akademisyenler, gazeteciler çok değerli bir hocasını kaybetti” diye konuştu.
 Oskay’ın öğrencilerinden biri de Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz’dı. Yılmaz, “Ablamın eski eşiydi ama benim tanışıklığım Ankara Siyasal Bilgiler’e dayanıyor. O zamanlar Ünsal hoca Ankara’da asistandı. Bana ‘Sen bürokrat falan olma, sen de iş var, gazeteci ol dedi. Benim hayatımda çok etkili oldu” dedi. NTV Haber Koordinatörü Mete Çubukçu da “Hem lisans hem de yüksek lisans hocamdı. 12 Eylül dönemi için, ‘Bu karanlık günleri mutlaka atlatmamız gerekir, yoksa gidelim  köprüden kendimizi atalım’ derdi” diye konuştu.
Oskay okulda gözyaşlarıyla tamamlanan törenden sonra Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.
Bu arada Oskay’ın ölümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan  CHP lideri Deniz Baykal, “Medya dünyası, bilim, kültür ve sanat çevreleri ile Türkiye için çok büyük bir kayıp” dedi.
Oskay için, ders verdiği Lefkoşa’daki Yakın Doğu Üniversitesi’nde de tören düzenlendi.