Öğrencilerin aldığı bursa 20 lira zam

Öğrencilerin aldığı bursa 20 lira zam
Öğrencilerin aldığı bursa 20 lira zam
Geçen hafta öğrencilerin 6 yılda üniversiteyi bitirmesi konusunda hazırlık yaptıklarını açıklayan Erdoğan'ın dünkü sürpriz gündemi de yine öğrencilerdi. Erdoğan, öğrenci bursunu 280 liradan 300 liraya yükselttiklerini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Antalya’da gerçekleştirdiği toplu temel atma töreninde yine sürpriz bir açıklama yaptı. Geçen hafta Edirne’de üniversitelerde öğrenim süresinin 6 yılla sınırlandırılacağını açıklayan Erdoğan, dün ise öğrenim kredi ve burslarına zam yapacaklarını söyledi.
Erdoğan, Antalya’daki ikinci gününe merkez ilçelerden Kepez’de düzenlenen toplu açılış ve temel atma töreniyle başladı. Erdoğan, yaptığı konuşmada üniversite öğrencilerinin yeni burs ve kredi miktarlarını açıkladı. Göreve geldikleri tarihte Türkiye’de sadece 451 bin öğrencinin ancak 45 lira burs veya kredi alabildiğini belirten Başbakan Erdoğan, burs ve kredi alan öğrenci sayısının 1 milyon 340 bine ulaştığını söyledi.
1 Ocak 2014 itibariyle Türkiye genelinde 1 milyon 452 bin 363 öğrenciye burs ya da kredi verileceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, 1 Ocak’tan itibaren öğrenim kredisi ve burs miktarlarının lisans öğrencilerinde aylık 280 liradan 300 liraya, yüksek lisans öğrencilerinde 560 liradan 600 liraya, doktora öğrencilerinde 840 liradan 900 liraya yükseltildiğini açıkladı. “2002’ye göre lisans öğrencilerinin kredi ve burs miktarlarını böylece yüzde 567 oranında arttırmış oluyoruz” diyen Erdoğan, bununla birlikte Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarında kalan öğrencilerin ise aylık 200 lira olan beslenme katkısının 1 Ocak itibariyle 220 liraya çıkartıldığını kaydetti. 

Milletin rotası 

Türkiye’nin büyüme rakamlarını paylaşan Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz kimden aldık bu hükümeti? DSP, MHP ve ANAP’tan aldık. 5 yıl yönetme hakları vardı 3.5 yıl kalabildiler. Kaçarak gittiler, götüremediler. Göreve geldiğimizde Merkez Bankası’nın kasasında 27.5 milyar dolar vardı. Şu anda Merkez Bankamızın döviz rezervi 135 milyar 637 milyon dolar oldu. Bakınız, küresel finans krizi devam ederken IMF’ye olan borcumuz neydi? 23.5 milyar dolar. Kimler borçlandı? DSP, MHP, ANAP hükümeti borçlandı. Onların borcunu geldik biz ödedik. 14 Mayıs’ta IMF’ye olan bu borcu sıfırladık. Şimdi IMF bizden borç istiyor. Anlaştık şimdi 5 milyar dolar onlara borç vereceğiz. Büyük ülke böyle olunur, böyle büyük devlet olunur. İşte bunu yakaladık. Milletin çizdiği rota buydu. Milletimiz bize bunu söyledi biz de bunu gerçekleştirdik.”

Şehit haberi gelmiyor

Çözüm süreciyle birlikte Türkiye’nin büyümesinin çok daha farklı olacağını belirten Erdoğan, ülke genelinde 1 yıldır terör nedeniyle kayıpların yaşanmadığını söyledi. “Şehit vermiyoruz, gençlerimiz ölmüyor, anneler babalar ağlamıyor” diyerek konuşmasını sürdüren Erdoğan, bu ortamın sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da değil tüm Türkiye’de yaşandığını söyledi. Başbakan Erdoğan, “İnsanlar huzur içinde, kaygılanmadan, korkmadan umutla hayatlarını sürdürüyorlar. Hiç kuşkusuz bütün bunlar, çözüm sürecine yönelik en fazla fayda sağlayan illerimizden biri Antalya. Antalya bu noktada, kahramanlar diyarı, şehitler diyarı. Antalya bir yıldır bu acıyı yaşamıyor. İnşallah bir daha yaşamaz. Yine bir yıldır Antalya daha fazla turist ağırlayarak kazancını arttırıyor. İşte bu süreci biz muhafaza edecek çok daha ileri taşıyacağız” şeklinde konuştu.
Erdoğan, çözüm sürecinde ne Antalya’nın ne de diğer 80 ilin başını öne eğdirmeyeceklerini belirterek devam ettiği konuşmasında muhalefet partilerini eleştirdi. Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunlar Antalya’da bayrağımızı sallarlar ama Hakkari’ye gidince bayrağımızı çıkaramazlar. Tek millet dedik. Ama bizim millet anlayışımızda, bu millet kavramının içinde Türk’ü de var, Kürt’ü var. Laz’ı, Çerkez’i Gürcü’sü, Abaza’sı, Boşnak’ı, Roman’ı, Pomak’ı da var. 36 etnik unsur millet kavramının içerisinde var. Tek vatan diyoruz, 780 bin kilometreyle tek vatan. Türkiye Cumhuriyeti toprakları tek vatanımızdır. Burada kimse operasyona, ameliyata cüret edemez. Ettiği anda karşısında devletimizi bulur, hükümetimizi bulur. Bütün güvenlik güçlerimizle bizi bulur. Yola böyle çıktık.”
Erdoğan’a ilk programında eşi Emine Erdoğan’la birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel, Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu ve AK Parti Antalya milletvekilleri eşlik etti.