Öğrencilerin, eksi üç derecede protokol bekleyişi

Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYB) Mehmet Âkif Ersoy'un ölümünün 71'inci yıldönümü dolayısıyla Taceddin Dergâhı önünde düzenlediği anma töreninde yaklaşık 100 çocuk ve genç, eksi 3 derece soğukta bir saat boyunca bekletildi.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYB) Mehmet Âkif Ersoy'un ölümünün 71'inci yıldönümü dolayısıyla Taceddin Dergâhı önünde düzenlediği anma töreninde yaklaşık 100 çocuk ve genç, eksi 3 derece soğukta bir saat boyunca bekletildi.
TYB, Ersoy'u İstiklal Marşı'nı yazdığı Taceddin Dergâhı'nın önünde her yıl anıyor. Bu yılki anma töreninde Arjantin İlköğretim Okulu, Sincan Anadolu İmam-Hitap Lisesi ve Özel Çağrı Okulları'ndan öğrenciler katıldı. Öğrenciler törenin başlamasından yaklaşık yarım saat önce tören alanına getirildiler. Tören de yarım saat sürdü. Bir saat boyunca açık havada ve ayakta bekleyen öğrenciler TYB Genel Başkanı Hicabi Kırlangıç ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın da bulunduğu konuşmacıları dinledi.
Bu sırada bazı öğrencilerin üşümemek için birbirlerine sokuldukları,
ısınma hareketleri yaptıkları ve nefesleri ile ellerini ısıtmaya çalıştıkları görüldü. Bazı kız öğrenciler ise birkaç defa öğretmenlerinin yanına giderek çok üşüdüklerini söyleyerek izin istedi. Kızların, 'Ayaklarımızı hissetmiyoruz, parmaklarımız acıyor' şeklindeki yakınmaları bile işe yaramadı. İlköğretim okulu öğrencileri ise daha fazla dayanamayınca tören bitmeden alandan ayrıldı. TYB, her yıl 27 Aralık'ta dergâh önünde anma töreni düzenliyor. Hacettepe Üniversitesi'nin önceki Rektörü Tunçalp Özgen, TYB'ye anma törenini açık alanda değil, üniversitenin tahsis edeceği salonda yapmaları yönünde çağrıda bulunulmuştu. Son dört yıldır da Hacettepe Üniversitesi'nin Merkez Kampüsü'ndeki bir salon 27 Aralık için özellikle boş tutuluyor.
Devlet Bakanı Aydın ise törende şairin ünlü 'Zulmü Alkışlayamam' şiirini eksik okudu. Aydın, arasında, "Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu/ İrticanın şu sizin lehçede ma'nası bu mu?" mısralarının da bulunduğu son bölümü "Okumayayım gerisini" diyerek okumadı.