Öğrencilerin eylemi ses getirdi

Öğrencilerin eylemi ses getirdi
Öğrencilerin eylemi ses getirdi
Zonguldak'ta öğrencilerin yurt hizmetlerinin aksadığı gerekçesiyle eylem yapmaları Bakan Suat Kılıç'ı da harekete geçirdi. Bakanlık talimatıyla görevlendirilen heyet yurtta inceleme başlattı.

ZONGULDAK - Zonguldak'ta üniversite öğrencilerinin yurttaki hizmetlerin aksadığı iddiasıyla eylem yapmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın talimatıyla görevlendirilen heyet, inceleme başlattı.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne (KYK) bağlı Karaelmas Öğrenci Yurdu'nda kalan kız öğrencilerin sıcak su olmadığı, kaloriferlerin yanmadığı, internet , yemek fişi ve birçok eksik bulunduğu iddiasıyla dün gece yaptığı eylemin ardından bakanlık harekete geçti.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın talimatıyla yurda gelen heyet, yetkililer ve bazı öğrencilerle görüştü.  Heyetteki yetkililer, AA muhabirine öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını giderebilmek için bakanlık olarak çalışma yaptıklarını söyledi.  Öğrencilerle yurt personeli arasında diyalog eksikliğinden kaynaklanan sorun varsa gerekeni yapacaklarını belirten yetkililer, şunları kaydetti:

"Bu yurdumuz yeni tadilat ve bakımdan çıkmış. Devletin verdiği parayla müteahhit firmalar aksaklık yapmışsa onlara da cezasını keseceğiz. Yurtla ilgili raporu hazırlayacağız. Sorumlu kimse hesabını verecek. Sayın bakanımız bu konuya karşı çok hassas. Öğrencilerin eylem yapmalarından 02.30'da haberi oldu. İlgili birimlerin tamamını harekete geçirdi. Sorumlular hakkında hemen gerekenin yapılması talimatını verdi. Bugün buraya gelerek yurtta gereken incelemeleri yapıyoruz. Öğrencilerimizin talep ve isteklerini bu akşam bakanımızla bir araya gelip kendisine ileteceğiz. Öğrencilerimizin her türlü provokatif eylemlerden uzak durarak sıkıntılarını bakanlığımıza ve KYK Genel Müdürlüğümüze iletmesi, genel beklentimizdir."

Her öğrenciye günlük yemek katkısı sunuyoruz. Öğrencilerimiz bunu sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinde kullanıyor. Bunun yanında 310 bin yanmaz yatak sipariş etmiştik. 8 Ekim'de yatakların bir bölümünü buraya sevk ettik. Yani bu eylemden önce yataklar buraya gelmişti. Şu anda da eski yatakların atılıp yeni yatakların konulması işlemi devam ediyor."

Karaelmas Yurdu'nda kalan kız öğrenciler, dün gece hizmetlerin aksadığı iddiasıyla yurdu boşaltarak, eylem yapmıştı. (AA)