Öğrencilerin Özgecan isyanı karşılık buldu: YÖK, ikinci öğretim ders saatlerini yeniden düzenledi

Öğrencilerin Özgecan isyanı karşılık buldu: YÖK, ikinci öğretim ders saatlerini yeniden düzenledi
Öğrencilerin Özgecan isyanı karşılık buldu: YÖK, ikinci öğretim ders saatlerini yeniden düzenledi
YÖK, öğrencilerin durumları ve görüşleri de dikkate alarak 'birinci öğretim derslerinin bitimini takiben ikinci öğretim derslerine başlanabileceği, gerektiğinde hafta sonları da ders konulması suretiyle ikinci öğretim ders saatlerinin üniversiteler tarafından düzenlenebileceği' kararını aldı.

RADİKAL- Üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesi, ikinci öğretimde okuyan ve dersten gece çıkan üniversite öğrencilerini korkutmuştu. Çok sayıda öğrenci sosyal medya üzerinden ders saatlerinin yeniden düzenlenmesini talep etti. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), ikinci öğretim derslerinin başlama ve bitiş saatlerine ilişkin şikayetler üzerine yeni bir düzenlemeye gitti. Üniversitelerde ikinci öğretim ders saatlerine ilişkin yaşanılan sorunların değerlendirilmesi neticesinde YÖK; öğrencilerin durumları ve görüşleri de dikkate alarak 'birinci öğretim derslerinin bitimini takiben ikinci öğretim derslerine başlanabileceği, gerektiğinde hafta sonları da ders konulması suretiyle ikinci öğretim ders saatlerinin üniversiteler tarafından düzenlenebileceği' kararını aldı.

ÖZGECAN ASLAN İSYANI

Mersin Tarsus’ta üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın, akşam eve dönerken bindiği minibüsün şoförü tarafından vahşice öldürülmesi, ikinci öğretimde okuyan üniversite öğrencilerini harekete geçirdi. Çok sayıda öğrenci sosyal medya üzerinden mesaj atarak gece geç biten ders saatlerinin yeniden düzenlenmesini talep etti. İkinci öğretim öğrencileri mesajlarında okuldan geç çıktıkları için korku içinde eve gittiklerini dile getirirken, “Okuldan gece 10’da (22.00) çıkıyoruz. Şu dersleri adam gibi saate koymanız için Özgecan Aslan gibi tecavüze uğrayıp, bıçaklanıp, yakılmamız mı lazım?” diye sordular. YÖK Başkanı Yekta Saraç, özellikle kız öğrencilerin ikinci öğretim derslerinin başlama ve bitiş saatlerine ilişkin şikayetleri üzerine, konuyu tekrar ele almaya karar verdiklerini açıkladı.

YÖK'TEN AÇIKLAMA

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, 'İkinci Öğretim Ders Saatleri' ile ilgili yazılı açıklama yaptı. İkinci öğretim programlarında öğrenim gören özellikle kız öğrencilerden gelen, ikinci öğretim derslerinin başlama ve bitiş saatlerine ilişkin şikâyetler ve ders saatlerinin yeniden düzenlenmesine yönelik talepler üzerine konunun ele alındığı belirtilen açıklama da, “Üniversitelerde ikinci öğretim ders saatlerine ilişkin yaşanılan sorunların değerlendirilmesi neticesinde; öğrencilerin durumları ve görüşleri de dikkate alınarak 'birinci öğretim derslerinin bitimini takiben ikinci öğretim derslerine başlanabileceği, gerektiğinde hafta sonları da ders konulması suretiyle ikinci öğretim ders saatlerinin üniversiteler tarafından düzenlenebileceği' sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi. İkinci öğretim dersleri için herhangi bir başlangıç saati belirtilmeyerek, birinci öğretimin derslerinin bitimini müteakiben olmak kaydı ile ikinci öğretim derslerinin başlangıç saatlerinin belirlenmesi konusu yükseköğretim kurumlarına bırakıldığı vurgulanan açıklama da, “Yükseköğretim kurumlarımızın bu ve buna benzer konularda tasarrufta bulunabilmelerinin yolunu -tedrici olarak- açmanın doğru olduğunu düşünmekteyiz. Yükseköğretim Kurulu olarak, önceliğimiz öğrencilerimiz ve onların huzurlu, mutlu bir şekilde iyi eğitim almalarını sağlamaktır” ifadelerine yer verildi.

ANKARA/CİHAN


  http://www.radikal.com.tr/129709012970906

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user387090

  Bizler neyin savunmasını yapıyoruz, sizin isteğinize bakın! Kadınların hava karardıktan sonra dışarı cikmasini yasaklasalar, buna memnun olacak gibi bir haliniz var! Biz neden saklaniyoruz! Sapık erkekler dışarı çıkmasın!!! Bu uygulamayı da bunu isteyenleri de kabul edemiyorum!! Yazık!

  - user387090

  İstersek gece 12'de çıkacağız! Sizin bizim geç saatte sokakta olmamızı engellemeye çalışmak yerine, şu erkek egemen zihniyeti değiştirip, toplumu egitmeniz gerekiyor! Özellikle erken çıkalım talebini yapan kızları gerçekten kınıyorum! Yazık bu zihniyete!

  - user387090

  Ana caddeye yürür ordan minibüse binerdik. Ana cadde ilçe yolu oluyor ve ışık bile olmazdı doğru düzgün. Bunlara rağmen asla ama asla aman geç çıkıyoruz dersleri erkene alın, yaklaşımını kabul etmiyorum! Bu daha çok ayrimciliktir! Biz kadınlar elbetteki dışarı çıkacağız!

  - user387090

  Ben de 2. öğretim olarak okudum. Küçük bir şehirde, dağ başında bir kampusteydik. Mühendislik fakültesinde 60 erkek ve 4 kız arkadaştık. Okulda bizim için minibüs bekletirlerdi. Bazen daha geç çıkarsak, sizi gittiniz sandık derlerdi,minibüsü göndermiş olurlardi..

  Güzel bir karar - user517380

  Tabii bu tehlikenin anlaşılması için böyle bir olayın olmaması gerekirdi. Saat 10da biten ders de çok kötüymüş gerçekten...2.yse 2.; onlara da adam gibi gidip gelme hakkı tanınmalı, gerekirse servis uygualaması olmalıdır. (2. öğretimler bir de paralı sanıyorum ki ama emin değilim, yine de bunun devlet tarafından düzenlenmesi gerekir) Devletin birinci görevi milletin can güvenliğini sağlamaktır, kürsüye çıkıp konuşma yapmak, açıklama yapmak görevlerinde ilk 10a bile giremez...Aynı şekilde büyük şehir belediye otobüslerinin kamyona tavuk basar gibi insan doldurulmasının önlenmesi için de birinin otobüste öldürülmesini beklemememiz gerekir... Metro, metrobüs ve otobüslerdeki insan tavuk mertebesine son için acil çalışma yapılömalıdır... Bu şekilde tacizlerin olduğu bilinmekle beraber.. daha kötü şeyler olabileceği, insanların yorgun ayakta ve sıkışık olmasının sonucunda taciz olmasa bile kavga etmesinin sıklıkla görüldüğü unutulmamalıdır...

  Akil tutulmasi! - necla akkaya

  Bu insanlari anlamiyorum, niye daha cok özgürlük, gece sokaga kormadan özgürce cikabilme hakki talep etmiyorsunuz? Talep edilmesi gereken bu. Sizler bunun yerine ders saatlerinde degisiklige gidilmesini talep ediyorsunuz. Daha cok kisitlama daha tutsaklik bu. Yapmayin yaw, yazik size. Bu katillerin ceza indiriminden yararlanmasini engelleme gibi taleplerde bulunun. ömür boyu agirlastirilmis muebbet talep edin, hic bir aftan yararlanamamalarini talep edin ama özgürlüklerinizden taviz vermeyin.