Öğrencilerin sivilleşme süreci 5 gün sürdü

Öğrencilerin sivilleşme süreci 5 gün sürdü
Öğrencilerin sivilleşme süreci 5 gün sürdü
Milli Eğitim Bakanlığı: Yerinde say, marş, marş!


ANKARA - Öğrencilerin 'sivilleşme' sevinci kısa sürdü. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), beş gün önce yürürlükten kaldırılan 1965 tarihli "Okulların Merasim Geçişi Yönetmeliği'nin yerine 'Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okulların Geçit TÖreni Yönergesi' hazırladı. 'Merasim komutanı' yerine 'tören yöneticisi' getirilen yeni yönergede 'yerinde say, marş', 'hazır ol, dikkat' ve 'Sağa/sola dön' gibi komutlar aynen kalırken, 'Tüfek omza, selam dur' komutu yer almadı. Eski yönetmelikte yeralan 'tayyör, okul kasketi, beyaz spor giysi' gibi zorunlu kıyafetler, yeni yönergede yerini 'kılık kıyafet yönetmeliğine uygun giysiler'e bıraktı.
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca hazırlanarak yürürlüğe konan yeni yönerge, MEB’e bağlı her derece ve türdeki resmi/özel örgün ve yaygın eğitim okul/kurumlarının Ulusal Bayram, resmi bayramlar (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ile Zafer Bayramı), Atatürk’ün il, ilçe ve diğer yerleşim birimlerine yaptığı ziyaret ve gezi tarihlerinin yıl dönümü olan günleri ve mahalli kurtuluş günlerindeki geçit töreni uygulamasına ilişkin usul ve esasları düzenliyor.


Askeri komutlara devam


Yeni yönergede, tören koordinasyonundan bir beden eğitimi öğretmeninin tören yöneticisi olacağı belirtiliyor. Tören sırasında okulların aralarında olması gereken aralık, altı adımdan üç adıma indirilirken, yöneticinin, tören sırasında, protokol selamlama, İstiklal Marşı okunması, geçit töreni gibi aşamaları kontrol etmek için 'hazır ol', 'dikkat', 'sağa/sola bak', 'sağ ol', 'rahat', 'yerinde say marş' ve 'ileri marş' gibi konutları vereceği vurgulanıyor.


Önce parmak, sonra topuk


Yönergeye göre geçiş töreninde kız öğrenci gruplarının ayak parmakları önce, taban sonra yere değecek şekilde kolları sallayarak, erkek öğrenci grupları ise aynı güzergahta diz çekip, kolları sallayarak uygun adımla yürürken sıraların sağ başındakiler ileri bakarak, diğerleri ise şeref tribününde geçit törenini ayakta kabul eden protokol mensuplarını başlarıyla ve bakışıyla takip ederek selamlayacak.
Törene katılan öğretmen ve öğrencilerin kıyafetleri "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik" ile "Milli Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkİn Yönetmelik"te belirtilen hükümlere uyacak.


"Tüfek omza, selam dur" çıktı

18 Nisan'da yürürlükten kalkan yönetmelikte, öğrencilerin 11'er kişilik mangalara ayrılması, sağ baştaki öğrencinin manga komutanı görevini yürütmesi, dört mangadan oluşan bir takımın başında öğretmen ya da öğrencilerden bir 'takım komutanı' yeralması, birden çok okul bulunduğu yerlerde bir 'merasim komutanı' seçilmesi sözkonusuydu. Merasim komutanının komutlarından biri de 'Merasim duruşu hazır ol tüfek omuza dikkat-selam dur" komutuydu. Boru, trampet, bayrak ve flama ile selamlama şekillerinin belirlendiği yönetmelikte, "Türk Bayrakları yalnız Cumhurbaşkanı önünde eğilir" ibaresi bulunuyordu.
Eski yönetmelikte kılık ve donatımın düzenlendiği bölümde, bayan öğretmenlerin, "Koyu renk tayyör ve ayakkabı, sade görünüşlü şapka ya da başının açık olması"; erkek öğretmenlerin, "Koyu renk elbise ve ayakkabı, başının açık olması (şapka varsa sol elde tutulur)" hükmü yer alıyordu. Kız öğrencilerin ilk, orta, lise ve dengi meslek okullarında "Önlük, koyu renk ayakkabı, çorap, okul kasketi", üniversite ve yüksek okullarda "Koyu renk tayyör ve ayakkabı, çorap"; erkek öğrencilerin "İlkokullarda önlük ya da koyu renk elbise ve ayakkabı, okul kasketi", orta, lise ve dengi meslek okullarında "Koyu renk elbise ve ayakkabı okul kasketi ve kravat", üniversite ve yüksek okullarda "Koyu renk elbise ve ayakkabı (çok soğuk havalarda topluca pardesü, palto ve eldiven) giyebilecekleri belirtiliyordu. "Merasimlerde spor kılığı" maddesine göre ise, bayan öğretmenler, "Beyaz buluz, beyaz etek ya da beyaz pantolon ya da eşofman, beyaz kısa çorap, beyaz lastik ayakkabı ya da jimnastik ayakkabısı"; erkek öğretmenler, "Beyaz kısa kollu spor gömlek, beyaz uzun pantolon, beyaz kısa çorap, beyaz lastik ayakkabı ya da jimnastik ayakkabısı"; kız öğrenciler ise "Beyaz buluz, beyaz şort, beyaz kısa çorap, beyaz lastik ayakkabı"; erkek öğrenciler, "Beyaz atlet, fanila, siyah şort, beyaz kısa çorap, beyaz lastik ayakkabı" giyebiliyordu.
Bulunduğu yerin program hazırlama komitesi, hareketlerin özelliğini gözönüne alarak kız ve erkek öğrencilerin kılıklarında renk ve şekil bakımından gereken değişikliği yapabiliyordu.(Radikal)