Öğrencilerine sahtekârlık öğreten başka ülke var mı?

Yüzde 90'a yakın
Veli, öğretmen ve bakan her vesileyle 'anormal bir durum' olduğunu kabul etse bile, lise sonlar, ÖSS'ye hazırlanma bahanesiyle bu yıl da ikinci dönemin başından sonra boşaldı. Bir araştırmaya göre sağlık raporu peşine düşenler yüzde 90'a yaklaşıyor.
Bir resmi raporcu
Lise sonun ikinci döneminden az soru çıktığı için başvurulan sahtekârlığın kilit unsurları hekimler, katkılarını davul-zurnayla ilan eder oldu. İzmir Bornova Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü doktoru Alim Mutlu, tam sekiz lisenin 'resmi raporcu'su oldu.
'Hepimizin çocuğu var'
Müdürleriyle anlaştığı liselerin yolladığı listelere bakarak öğrencilere beşer günlük raporlar veren Dr. Mutlu, şöyle diyor: Hepimizin çocuğu var, bu sorun bir şekilde giderilmeli. Uygulama, parası olmayan ve rapor alamayanların mağduriyetini önledi.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Lise son sınıf öğrencileri okul defterini kapattı, 19 Haziran'daki ÖSS'ye kilitlendi. Öğrencilerin, 20 gün raporsuz, 25 gün de raporlu devamsızlık hakkı var. Parası olan parayla, olmayan tanıdık yardımıyla sağlık raporu alırken, Bornova Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü doktoru Alim Mutlu, sekiz lisedeki binlerce öğrencinin kurtarıcısı haline geldi. Dr. Mutlu, öğrencilere toplu halde sağlık raporu vermeye başladı.
'Mağduriyeti önlüyoruz'
Bu yıl ilçede, 10 bin lise öğrencisini kapsayan hepatit B taraması yaparken okul yöneticileriyle tanışıp iletişim kurduklarını belirten Dr. Mutlu, şunları anlattı: "Müdürler, bakanlığın, 'Bu yıl sorun olmayacak' dediği halde, yine pek çok öğrencinin mağdur olacağını söyleyip, yardım istedi. Yani, kendiliğimizden karar almadık. Hepimizin çocuğu var, bu sorun bir şekilde giderilmeli. Elbette, bu, sorunu çözücü bir yöntem değil. Bizim yaptığımız, parası olmayan, rapor alamayan öğrencilerin mağduriyetini önlemek."
Sekiz okul liste gönderdi
Cem Bakioğlu, Sıdıka Rodop, Yunus Emre Anadolu, Suphi Koyuncuoğlu, Mustafa Kemal, Çimentaş liseleriyle Şükrü-Seher Ergil Ticaret ve Mimar Sinan Endüstri Meslek liseleri yöneticileri, Dr. Mutlu ile işbirliği yaptı. Sekiz lisenin son sınıftaki öğrenci listeleri Dr. Mutlu'ya gönderildi.
Öğrencilere beşer günlük rapor verdiğini belirten Dr. Mutlu, şöyle devam etti: "Bornova'da 22 lise, 20 bin 398 öğrenci var. Bunların en az yüzde 10'u son sınıf öğrencisi. Öğrencilere 15-20 günlük rapor veremiyoruz, çünkü hafta sonları sayılıyor, aleyhlerine kayıp oluyor. Genelde hafta içi beş günlük raporlar veriyorum.
Okul kapanıncaya kadar yaklaşık 1000 öğrenciye, toplam 4 bin rapor verilmiş olacak. Öğrenciler bize gelip kayıt yaptırıyor, isimleri listeden kontrol ediliyor. Listede varsa, raporu veriliyor. Liste göndermemiş okulların öğrencileri sevk kâğıdıyla geliyor. Kamu kurumuyuz, ücret de almıyoruz."
Rapor için sağlık ocaklarına 6.5 YTL, özel sağlık kuruluşlarına ise en az 25 YTL ödemek zorunda kaldıklarını söyleyen öğrencilerse, olayın duyulmasından rahatsız: "Böyle rahat ve bedava rapor aldığımız duyulursa, İzmir'in her yanından öğrenci buraya gelecek. Belki de biz rapor alamayacak duruma düşeceğiz. Ya da Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma açacak, raporu engelleyecek. Bunu duyurursanız, mağdur edilebiliriz. ÖSS dönüm noktası, çok kaygılıyız."
'Bol bol dua alıyor'
Bornova Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü sorumlu hekimi Doğan Demir de, rapor dağıtımına destek verdi. Dr. Demir şunları söyledi: "Belediye, rapor verilmesiyle ilgili kurumsal bir karar alamaz. Dr. Mutlu arkadaşımız, hekim olarak kendisini duyarlı hissetmiş. Yani kişisel bir uygulama. Öğrencilerin bol bol duasını alıyor. Bizce bir sakınca yok."


    http://www.radikal.com.tr/7457867457860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.