Öğrencinin dersi tehlike!

Bingöl depreminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nca depreme dayanıklılık yönünden incelenen Bitlis ve ilçelerindeki 13 yatılı ilköğretim bölge okulundan (YİBO) sadece biri sağlam raporu aldı.

BİTLİS - Bingöl depreminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nca depreme dayanıklılık yönünden incelenen Bitlis ve ilçelerindeki 13 yatılı ilköğretim bölge okulundan (YİBO) sadece biri sağlam raporu aldı. Vali Asım Hacımustafaoğlu, yalnız bir okulun sağlamlık ölçülerine uyduğunu söyledi. Hacımustafaoğlu, bu okulların güçlendirilmesi için 22 trilyon liraya ihtiyaç olduğunu ifade etti.
Mevcut YİBO'ların onarılması ve güçlendirilmesinin, yapımına eşdeğer bir bütçe gerektirdiğini belirten Hacımustafaoğlu, "Özel idare bütçesiyle bu okulları güçlendirmemiz olanaksız. Çünkü, milli eğitime ayırdığımız bütçenin tamamı 3.5 trilyon. YİBO'ları onarmak için ise sadece ilk etapta 22 trilyon lira gerekiyor" dedi.
Müteahhitlerin okulları yeniden yaptırmalarının mevzuata göre mümkün olmadığını vurgulayan Hacımustafaoğlu, şöyle konuştu: "Dava açıp kazansak bile işi bizim yaptırmamız gerekecek. Yeni İhale Yasası'na göre, müteahhitler, yaptıkları binayı sigortalıyor. Olası bir sorunda, ücretleri sigorta karşılıyor. Ancak bu uygulama, Bitlis'te yaşama geçirilmediği için sigortanın bu maliyeti karşılaması söz konusu olmuyor."
13 YİBO arasında depreme dayanıklı raporu alan Bölükyazı Edip Safter Gaydalı Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nun müteahhidi Hüsamettin Peker, bu durumun kendisini sevindirdiğini söyledi.
Peker, "Binanın sistemi ve iskeleti sağlam olmalı. Müteahhitler doğal afetleri düşünmeli. Müteahhit, yanlış ve eksik malzeme kullanıldığı zaman ölecek insanların katili olur. Müteahhidin iyi niyetli olması şart" diye konuştu.