Öğrencinin dosyasında 'paralı' delil!

Öğrencinin dosyasında 'paralı' delil!
Öğrencinin dosyasında 'paralı' delil!
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Öğrencilere yönelik soruşturmalarda kitap , kaset, kartpostallar delil sayılırken Ankara Dil Tarih Coğrafyası Fakültesi’nde (DTCF) okuyan öğrencilere yönelik soruşturmaya ilginç bir delil girdi. Savcılık öğrencilerin açlık grevlerine dikkat çekmek için kâğıt paraların üzerine yazdığı “Açlık grevine sessiz kalma” yazısını örgüt üyeliği ve örgüt propagandası suçlamasına delil olarak gösterdi.
Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) okuyan bir grup öğrenci, 16 Kasım 2012 tarihinde o dönemde cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek için kampüste pankart asmıştı. Asılan pankart nedeniyle karşıt görüşlü öğrenciler arasında olaylar yaşanmıştı. Çıkan olaylarda iki öğrenci yaralanırken, TMK 10. Madde ile görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce de soruşturma başlatılarak 14 öğrenci gözaltına alınmıştı. Öğrenciler tutuklanmıştı.
Savcılığın hazırladığı iddianame Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Savcılık, 14 öğrencinin ‘ PKK /KCK üyesi olmak’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan cezalandırmalarını talep etti. 

Adli Emanet’e alındı 

‘Örgüt üyesi ve örgüt propagandası’ suçuna iki eylem delil gösterildi. Bunlardan biri DTCF Kampüsü’ne ‘İktidar Yaşamı Hedef Aldığında, Yaşam iktidara direniş olur’ ve ‘ Siyasi tutsaklar onurumuzdur, açlık grevlerini selamlıyoruz’ pankartı asılmasıydı. Diğer delil de banknotların üzerine ‘açlık grevlerine sesiz kalma’ şeklindeki yazı yazılmasıydı. Kâğıt para üzerine yazı, iddianamede şöyle yer aldı:
“Şüphelilerden M.A’ın üst aramasında çıkan banknotlar arasında bulunan 20 TL’lik banknot üzerinde ‘Açlık grevine sessiz kalma’ ibaresinin yazılı olduğu tespit edilmiş ve söz konusu banknot Adli Emanet’in sırasında kaydedilmiştir.”
İddianamede, kâğıt para üzerine yazı yazma eylemi ile öğrencilerin terör örgütü mensuplarını haklı çıkarmaya çalıştıkları da iddia edildi.