Öğrenciye adliyede dayak

İstanbul'da yapılacak NATO zirvesiyle YÖK'ü protesto ederken gözaltına alınan öğrenciler, adliyede yakınlarının gözleri önünde dövülürken, 71 öğrenciden 52'si hakkında 3'er yıl hapis istemiyle dava açıldı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - İstanbul'da yapılacak NATO zirvesiyle YÖK'ü protesto ederken gözaltına alınan öğrenciler, adliyede yakınlarının gözleri önünde dövülürken, 71 öğrenciden 52'si hakkında 3'er yıl hapis istemiyle dava açıldı.
Önceki gün Cebeci'den Kızılay'a yürümeleri ve basın açıklaması yapmaları engellenerek gözaltına alınan 71 öğrenci dün sabah Ankara Adliyesi'ne sevk edildi. Öğrencilere adliyede polislerce kötü muamelede bulunulduğunu söyleyen avukat Ender Büyükçulha, yaşananları şöyle anlattı:
'Yedi tanık var'
"Gençlerden bazıları kendilerini bekleyen ailelerin gözleri önünde darp edilmiş. Görüştüğüm müvekkillerden Can Türkyılmaz adliyeye getirilirken polis memuru Hakan Güçlü tarafından tehdit edildiklerini, bazı polisler kendini tutarken kendisine tekme attığını söyledi. Aynı şekilde öğrencilerden Ali Gülten'in de kafasına telsizle vuruldu. Bunu gören tam yedi tanığımız var. Bunu görenler o çocukların aileleri üstelik. Bu durumu ifade alan savcılara anlattık ve kötü muamelede bulunan polisler hakkında derhal yasal takip için teşhis yaptırılmasını istedik. Ancak, bir savcı bana şifahen 'Bunu valiliğe bildirin' dedi, talebimiz kabul edilmedi. Anayasal haklarını kullanmaları engellenen müvekkillerin üstüne adliyede bu muameleye tabi tutulmaları cezasız kalmamalıdır."
3 yıl hapis istemi
Bu arada öğle tatilinde adliye arkasında polis otobüslerinde bekletilen grupla polisler arasında da arbede yaşandı. Otobüslerdeki kız öğrenciler yaptıkları işaretlerle dışarıdakilerden yardım istedi. Gruptakilerden yaşları 18'in altında olan dokuz kişi Çocuk Suçları Savcılığı'na sevk edilip burada serbest bırakıldı. Biri avukat 52 kişi hakkında izinsiz gösteri suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İlk duruşma yapıldı ve yargılama ertelendi.