Öğrenciye af yolda

Milli Eğitim Bakanı Bostancıoğlu, Türkçeden kaldığı için sınıf tekrarı yapacak öğrencilere af çıkarmaya razı oldu. Bostancıoğlu, "Çalışmalar sürüyor" dedi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, daha önce karşı çıktığı öğrenci affına, DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit ve bazı DSP'lilerin ısrarları üzerine yeşil ışık yaktı. Bostancıoğlu, daha önce taviz vermeyeceğini söylediği 'öğrenci affı' konusunda geri adım attı.
"Siyasi baskıyla hiçbir şey yapmıyorum" diyen Milli Eğitim Bakanı Bostancıoğlu, lisede Türkçe dersinden başarısız olan öğrencilerin affı için kapıyı araladı. Bostancıoğlu, bazı derslerden başarısız olarak sınıf tekrarı yapmak zorunda kalan öğrencilerle ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Anadolu liseleri, süper liseler, fen liseleri, Anadolu öğretmen liseleri gibi okullarda sınıf geçme oranının yüzde 94 ile yüzde 98 arasında değiştiğini belirten Bostancıoğlu, buna karşın genel liselerin dokuzuncu sınıfında başarı
oranının yüzde 58'de kaldığını ifade etti. Genel liselerdeki başarısızlıkta öğrencilerin 'doğru yönlendirilmemesi' ve 'öğrencilerin çalışmamalarının' etkili olduğunu ileri süren Bakan Bostancıoğlu,
"Aslında bu sistemde öğrencinin başarısız olması için inat etmesi gerekiyor. Yani öğrenci çalışmamakta direniyor. Çünkü bir dersten başarısızlık varsa, diğer derslerinin not ortalamasına bakılarak öğrenci sınıf geçiriliyor" dedi.
Talim Terbiye karar verecek
Bostancıoğlu, çalışmalar kapsamında genel liselerin dokuzuncu sınıflarında Türk dili ve edebiyatı, meslek liselerinde ise alan derslerinden başarısızlık durumunda sınıf tekrarı yapılmasını öngören düzenlemenin değiştirilmesinin de yer aldığını kaydetti. Milli Eğitim Bakanı Bostancıoğlu, şunları söyledi: "Ben bunu haklı bulmuyorum. Çocuklarımıza tabii ki Türkçeyi öğreteceğiz, edebiyatı, şiiri, romanı, yazarları öğreteceğiz. Ama çocuk, bu dersten başarısız oldu diye niye bütün derslerden başarısız olsun?
Yeni yapılacak düzenlemede bunu da dikkate alacağız. Benim bu talebim ile velilerden gelen diğer talepleri Talim ve Terbiye Kurulu değerlendirecek ve bir karara varacak. Afla bir yere varamayız ama bir taraftan çocuklarımıza eğitim vermeye çalışacağız, bir yandan da sistemi deldirmeyeceğiz."
Lİselere geçiş olanağı
Başarısız liselilerle ilgili bir diğer çalışma konusunun da genel liselerde başarısız olan öğrencilere, meslek liselerinde bir üst sınıfa devam etme olanağının verilmesinin oluşturduğu, Türk dili ve edebiyatı ile meslek liselerine geçişe ilişkin çalışmaların önümüzdeki günlerde sonuçlandırılacağı belirtildi.