Öğrenciye çifte bayram

İlköğretim ve ortaöğretim okullarında yarıyıl tatili, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Kurban Bayramı tatili ve kış şartlarını' göz önünde bulundurarak iki buçuk gün öne alma kararıyla dün başladı.

ANKARA - İlköğretim ve ortaöğretim okullarında yarıyıl tatili, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Kurban Bayramı tatili ve kış şartlarını' göz önünde bulundurarak iki buçuk gün öne alma kararıyla dün başladı. Yaklaşık 13 milyon öğrenci erken gelen karnenin sevinciyle üç hafta sürecek tatile girdi.
Bu eğitim-öğretim yılında ilköğretime başlayan 1 milyon 374 bin 609 minik öğrenci ilk kez karneyle tanıştı. 2004-2005 eğitim-öğretim yılının
ikinci yarısı 7 Şubat'ta başlayacak. İkinci yarıyılda iki buçuk gün fazladan öğretim yapılacak. Eğitimde ikinci dönem 10 Haziran 2005'te sona erecek.
Ankara'daki Çalışkanlar İlköğretim Okulu'ndaki karne dağıtım törenine katılan Çelik, eğitimde teşvik edici olanın ödüllendirme olduğunun altını çizerek, "Başarıyı veya başarısızlığı sadece çocuklarımıza mal etmek doğru değildir. Sorumluluk hepimizin. Başarılı olan çocuklarınmızı ödüllendirelim, başarısız olanı uyaralım, nasihat verelim. Ama cezalandırmayalım" dedi.
Çelik, 2004-2005 eğitim öğretim yılının planlanan 19 Ocak yerine dün tatile girmesinin sebeplerini de açıkladı. 19 Ocak tarihinin Kurban Bayramı arife gününe denk gelmesi yüzünden yatılı okullardaki öğrenciler ile başka illerde görev yapan eğitimcilerin evlerine dönmek için otogarlara doluşacağını ve bu durumun trafik kazalarına sebep olabileceğini belirten Çelik, trafiği kolaylaştırmak için bu kararı aldıklarını söyledi. Hafta sonundan itibaren ülkeyi etkisi altına alacak soğuk hava dalgasını da göz önünde bulundurduklarını açıklayan Çelik, tatili 2,5 gün öne çektiklerini ancak bu 2,5 günün ikinci dönem sonuna ekleneceğini belirtti.
'Kitap okuyun'
Çelik, öğrencilere 'Tatilde kitap okuyun' çağrısı da yaptı. Çalışkanlar İlköğretim Okulu'ndaki tüm öğrencilere kitap ayracı dağıtan Çelik, "Tatilde oynayın spor yapın, televizyon izleyin, dinlenin. Ama mutlaka kitap okumaya da zaman ayırın" dedi. Çelik, kitap okumayı yaygınlaştırmak için yeni proje başlattıklarına da değindi. Proje kapsamında belli günlerde 'Birlikte okuyalım' sloganıyla bütün okul personelinin, öğretmenin ve öğrencilerin kitap okuyacağını belirten Çelik, Türkiye'nin kitapla daha 'haşır neşir' bir millet olması gerektiğinin altını çizdi.


    http://www.radikal.com.tr/7348297348290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.