Öğrenciye silahlı uykular

Üniversite öğrencilerinin kaldığı yurtlara silahlı 3 bin güvenlik görevlisi atanacak ve elektronik denetim başlatılacak.

ANKARA - Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (Yurt-Kur) bağlı yurtlarda güvenliğin sağlanması için 'özel güvenlik teşkilatı' kurulacak.
Yeni düzenlemeyle 188'i yurt, diğerleri de kurum binaları olmak üzere toplam 209 binada özel güvenlik görevlileri görev yapacak. Yurt-Kur, özel güvenlik teşkilatı kurulmasının kararlaştırılmasıyla, bin 359 bekçi unvanını iade ederek, yerine bin 337'si koruma ve güvenlik kadrosu, 22'si de koruma ve güvenlik şefi kadrosu aldı. Kadronun 3 bine tamamlanması için mevzuatla ilgili çalışmalar sürüyor.
Yurt-Kur, ayrıca bin 337 koruma ve güvenlik görevlisi kadrosuna, halen görevini sürdüren bekçilerden, nitelikleri uygun olanları atama çalışmalarına da başladı. Bu kapsamda, atanacak 486 personelin güvenlik soruşturması sürdürülüyor.
24 saat nöbet
Yurtların 24 saat hizmet vermesi dolayısıyla güvenlik görevlileri vardiyalı çalışacak. Üniformayla, silahla ve dedektör gibi diğer teçhizatla görev yapacak güvenlik görevlileri, tek bloklu yurtların giriş kapısı ile çok bloklu yurtların ana giriş kapısında hizmet verecek. Çevre güvenliği için de devriye ekipler görev yapacak.
Tüm yurtlarda, bilgisayarlı barkod sistemine geçilecek. Yurtlarda barınan öğrencilere manyetik kart verilerek, giriş-çıkışların bu kartlarla yapılması sağlanacak. 4 trilyon lira gerektiren bu projenin, ekonomik krizden sonra uygulanması amaçlanıyor.


    ETİKETLER:

    Ankara

    ,

    çevre