Öğrenciye vize yasağı

ABD'de yaşanan olayların ardından ABD Başkonsolosluğu'nun bulunduğu Meşrutiyet Caddesi trafiğe kapatılırken, diğer ABD konsolosluklarında da güvenlik önlemleri artırıldı.

İSTANBUL - ABD'de yaşanan olayların ardından ABD Başkonsolosluğu'nun bulunduğu Meşrutiyet Caddesi trafiğe kapatılırken, diğer ABD konsolosluklarında da güvenlik önlemleri artırıldı.

 • ABD Başkonsolosluğu önünde sekiz polis otosu, bir özel tim aracı ve 20'nin üzerinde polisin görev aldığı görülürken, dün başlatılan konsolosluk işlemlerinin de çok sıkı şekilde sürdürülmesi iş ya da dil eğitimi için daha önce vize başvurusunda bulunmuş olan çok sayıda Türk vatandaşına sıkıntı yaşattı.
 • Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmek için vize başvurusunda bulunan öğrenciler yetkililerin bundan sonra öğrenci vizesi verilmeyeceğini açıkladıklarını belirtti.
  Konsolosluğa çelenk
 • İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu'na Ultraslan Genç Galatasaraylılar Derneği üyeleri ellerinde sarı-kırmızı çiçekli, siyah bant üzerine "Terörü lanetliyoruz" yazılı bir çelenkle geldi.
 • Başkonsolosluğa Amerika'daki terör eyleminden duyduğu üzüntüyü ifade için elinde bir demet kırmızı karanfille gelen Ukraynalı Viktoria ve erkek arkadaşı da çiçekleri bir konsolosluk yetkilisine bıraktı.
  Özel izinle uçak
 • Princess Cruise adlı yolcu gemisiyle iki gün önce tatil amaçlı olarak İstanbul'a gelen 410 Amerikan vatandaşı, dün ABD makamları tarafından verilen özel izinle Türkiye'ye gelen MD 11 tipi World Airways şirketine ait bir uçakla Atlanta'ya götürüldü.
 • Yolculardan David Gerberg, ABD'deki olayın son derece trajik olduğuna değinerek, "İnsanlar bazı şeyleri unutmak ister ama, on binlerce kişinin yaşamını yitirdiği bu olayı unutmak mümkün değil. Özellikle belirtmek istiyorum ki, ülkenizde bu olay nedeniyle Türk bayrağını yarıya indirilmiş olarak görmekten de çok duygulandık" diye konuştu.
  'Tek teselli yakınlarımızın ölmemesi'
 • Soyadını vermekten kaçınan Marian adlı bir başka yolcu da, "Kelimeler olayın dehşetini anlatmaya yetmiyor. Son derece üzücü ve unutulmayacak bir olay. Tek tesellimiz, olayların meydana geldiği bölgelerde yakınlarımızın bulunmayışıdır" dedi.