Öğrenim kredilerine Gezi ayarı

Öğrenim kredilerine Gezi ayarı
Öğrenim kredilerine Gezi ayarı
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, 2013-2014 öğretim yılında 'direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma ve slogan atma' gibi davranışlarda bulunan öğrencilere kredi verilmeyeceğini duyurdu.

ANKARA - Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, 2013-2014 öğretim yılında ‘direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma ve slogan atma’ gibi davranışlarda bulunan öğrencilere kredi verilmeyeceğini Gezi Parkı eylemlerine katılan öğrencilere ‘kredi verilmeyeceği’ şeklinde yorumlanarak büyük tepki topladı.

Yüksek Öğrenim KYK Genel Müdürlüğü, 2013-2014 öğretim yılı yurt içinde okuyan önlisans, lisans, özel yetenek, master ve doktora öğrencileri için burs ve öğrenim kredisi müracaat şartlarını internet sitesinden açıkladı. Kurum; öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olursa olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya birkaçını bulunduran öğrencilere kredi verilmeyeceği açıklandı.

2002’den beri vardı ama
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilecek öğrenim kredisi Öğrenim Kredisi Yönetmeliği’ne göre veriliyor. Tartışma yaratan madde ise yönetmeliği 2002 yılının Aralık ayında eklenmiş. Ancak KYK, geçmiş yıllarda burs ve kredi müracaatlarına ilişkin yaptığı duyurularında, yönetmelikte yer alan ilgili maddeye tüm ayrıntılarıyla yer vermemiş, ‘anarşi ve terör olaylarına karışanlar’ ifadesini kullanmakla yetinmişti.

Tepki yarattı
Bu yılki duyuruda madde metni aynen yer alması tepkileri de beraberinde getirdi. Sosyal paylaşım sitelerinde tepkilerini dile getirenler, bu karardan vazgeçilmesini de istediler. Eğitim-Sen Basın Yayın Sekreteri Tuğrul Culfa, karara “İktidar, çocukları potansiyel suçlu olarak görüyor. Bu iktidarın cezalandırma yöntemi” diye tepki gösterdi. Culfa, Gezi eylemlerinde gençlerin meydanlarda özgürlük mücadelelerini sürdürdüğünü, meydanlarda taleplerini dile getirme haklarını kullandığını ifade ederek yargı sürecinde de gençlerin hak arayışında yanlarında olacaklarını belirtti.

Meclis gündemine taşındı
Konu Meclis gündemine de taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Çelebi, Bakan Kılıç’dan şu sorularına yanıt istedi:

“Boykot etme, yürüyüşlere katılma toplantı ve gösteri yürüyüşü kanunuyla Anayasa tarafından güvenceye alınmış bir yasal hak değil midir? Bu hakkın kullanılmasına engel olarak Anayasaya aykırı davranmak suretiyle suç işlemiş olmuyor musunuz? Yasalardan doğan bu hakkı kullanacak öğrenciye burs verilmemesinin yasal dayanağı nedir? Devlet bursu verilirken istenilen kriterleri hangi kurum ve kuruluşlar belirlemektedir? Resim yapma, yazı yazma gibi faaliyetler neden burs almaya engel teşkil etmektedir? Resim yapmak, yazı yazmak ne zamandan beri suç sayılmaktadır? Burs almanın şartlarında öğrenim özgürlüğünden söz edilmiştir. Öğrenim özgürlüğü nedir? Resim yapma, yazı yazma gibi faaliyetler öğrenim özgürlüğünü nasıl ihlal etmektedir? Öğrencilerin yurtlara yerleşmesinde de aynı kriterler mi göz önünde bulundurulacaktır? Bu durumda resim yapan, yazı yazan öğrenciler sokaklara mı terk edilecektir? Öğrencilere verilecek olan burs kaynağı devletin vergileriyle sağlanmaktadır. Bu kaynak sadece hükümet yanlılarına mı haktır? Bu ve benzeri uygulamalarla üniversite gençliğini sindirmeye, sorgulamayan üretmeyen bir toplum yaratmaya mı çalışıyorsunuz?”

Kılıç ‘Gezicilere kredi yok’ iddialarını yalanladı
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Gezi Parkı eylemlerine katılan öğrencilere öğrenim kredisi verilmeyeceğine ilişkin iddiaları Twitter hesabından değerlendirdi. Kılıç, “Gezi Parkı eylemlerine katılan üniversitelilerin burslarının kesileceği haberleri tamamen yalan ve hayal mahsulüdür. Habere dayanak olarak gösterilen yönetmelik 1997 yılında yayınlandı. Yani yalancıların, Gezi Parkı’nın yerini bile bilmedikleri tarihte” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1144159114415923

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gazeteciliği sorgulayacağınız başka çok mecra var - ebeköylükızı

  ayrıca 97 yılında eklenmiş bu maddeye geçtiğimiz günlerde soru önergesi verilmesi de o madde ile ilgili yapılacak her haberin haber niteliği taşıması için yeterli değil midir?

  şaşmamak gerek... - whysoserious

  iyi yapmışlar,zaten kaşıkla verip kepçeyle geri alacaklar..anarşist!!! arkadaşlar hiç üzülmesin..

  Gençlere Gözdağı! - amaurot

  Bunun adı alenen gençlere gözdağı! Gençleri tırstırma, ürkütme, korkutma yoluyla dize getirme çabası! Ama yerler mi? Zira bu kuşak bambaşka bir kuşak! Siz cunta yönetimlerinin mezalimini görmüş, hatta kimisi bu mezalimleri yaşamış şimdinin muktedirleri! Bu gençlik öyle cevval ki! Artık topladığınız vergilerin hesabını dirhem dirhem sormayı bilen bir kuşakla karşı karşıyasınız! Bu gözdağı gençlik hareketlerinden duyulan kaygının açık bir göstergesi! Ama çare yok, değişen koşullara değişmeyen tepkiler vermekten vazgeçmelisiniz!

  AYŞE ŞULE haberi doğru oku! - Tsiuri

  Haberi doğru okumasını bilmezseniz, haber değerini göremezsiniz tabi ki! ya da istediğinizi görürsünüz... Bahsi geçen maddede "anarşi ve terör olaylarına karışan" şeklinde yapılan tamınmalama öğrenim özgürlüğünü ihlal edici davranşlar adı altında ve şöyle bir parantezle: (Direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) yapılan eklemelerden bahsediyor haber! Resim yapmayı ve yazı yazmayı anarşik faaliyet sayıyor yani sizinkiler... (anlamana ihtimal vermesem de belirtmeden edemedim...)

  İyilik yaparlar, KYK öğrenciyi faiziyle soyuyor - szna

  KYK'dan öğrenim kredisi alanlar iyi bilirler: 3 ayda bir aldığın para ancak ufak tefek şeylere yeterken mezun olduktan sonra geri ödediğin para ücretli çalışan iken bile zar zor ödeyeceğin çoklukta. Geri ödeme önceden kuş kadarken 2000 sonrası sanırım beyaz eşyaya endekslendiğinden (yanılmıyorsam) resmen devletin öğrenciyi faize bağlamasına dönmüştü. Yani Gezi'nin güzel gençlerine iyilik yapmış olursunuz. Ama biz yine de bu ayrımcılığı kabul etmeyeceğiz. Bizler sizin gibi gemicikler sahibi insanlar degiliz, emekci cocuklari devlet destegi olmadan okuyamaz iyi biliriz. Iyi biliriz! En iyi biz biliriz (ufff birine benziyorum galiba)! Bizim paramız bizim çocuklarımıza gidecek, halkın tüm yoksul/ihtiyacı olan çocuklarına. Ak-Gezi ayrımı yapmadan. Kimin ihtiyacı varsa, ona.

  komplolara doyamıyorum - ebeköylükızı

  O krediyle okuyan gençler senin geleceğin, akademik ve sosyal başarılarıyla senin bu ülkeye verdiğin faydanın(?) 10 katını sağlıyor her biri. En azından düşünme, sorgulama yetileri var. Sen kalkmış hala paranın örgütlere gittiği hayalini kurup bu saçmalığa inanıyorsun. Bu ne akla hizmet eklendiği belli olmayan maddenin gündeme geldiği iyi olmuş. Bakalım soru önergesi cevabını bulabilecek mi?

  al sana keyfi bir uygulama daha... - drozer

  Hangi yetki ve hangi kanuna dayanarak böyle bir uygulama yapılıyor? Halkın verdiği vergilerle oluşan fonu, ne hakla kafasına göre dağıtıyor bu kurum? 28 Şubat'taki uygulamaları eleştiren iktidarın haline bak!.. İçler acısı... Askeri vesayet dönemi uygulamalarıyla yarışıyorlarsa, bilsinler ki çok aştılar... Bu halkın kaderi de, kırk katır, kırk satır mı olacak?..