Öğretim üyeleri: Kemal Gürüz istifa!

Öğretim üyeleri, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Dicle Üniversitesi Rektörü Fikri Canoruç'un görevden alınması konusunda ters düşen YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün 'istifa etmesini' istedi.

ANKARA - Öğretim üyeleri, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Dicle Üniversitesi Rektörü Fikri Canoruç'un görevden alınması konusunda ters düşen YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün 'istifa etmesini' istedi.
Tüm Öğretim Üyeleri Derneği (TÜMÖD) Genel Başkanı Tahir Hatiboğlu, dün yaptığı açıklamada, Dicle Üniversitesi Rektörü Canoruç'un görevden alınması girişiminin, Cumhurbaşkanı'nı hedef alan bir 'oyun' olduğunu savundu. Hatiboğlu, "Gürüz'ün, 10 ay önce tertemiz bir sicille rektör
adayları listesine alarak, Cumhurbaşkanı'na sunduğu Canoruç'u, 10 ay sonra hiçbir soruşturma, araştırma yapmadan, bazı raporlara dayanarak görevden almak istemesi, tamamen Cumhurbaşkanı'na yönelik bir hamleydi. Bu oyun bozuldu. Şimdi YÖK Başkanı ve aynı yönde oy kullanan 17 YÖK üyesi derhal istifa etmelidir. Eğer istifa etmezlerse, Cumhurbaşkanı tarafından görevden alınmalıdır. Cumhurbaşkanı ile kavgaya tutuşmuş, Cumhurbaşkanı'na karşı utanç verici davranışlar sergileyen YÖK Başkanı derhal gitmeli ve yeni bir YÖK Genel Kurulu oluşturulmalıdır" dedi.
YÖK Başkanı suskun
Canoruç'un görevden alınması isteğinin Sezer'den geri döndüğü önceki akşam St. Petersburg Flarmoni Orkestrası'nın konserini izleyen Gürüz ise "Sezer'le neden ters düşüyorsunuz?" sorusuna yanıt vermedi.


    ETİKETLER:

    YÖK

    ,

    Ankara