Öğretim üyelerinden Prof. Tanör'e destek

Çeşitli üniversitelerden bir grup öğretim üyesi, TÜSİAD'a rapor hazırladığı için öğretim üyeliğinden ihracı istenen Prof.Dr Bülent Tanör'e destek verdi.

Öğretim üyeleri, TÜSİAD için hazırladığı 'Türkiye'de Demokratik
Standartların Yükseltilmesi' konulu rapor nedeniyle öğretim üyeliğinden ihracı istenen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Tanör'e destek verdi.
Eczacılar Odası Kültür Derneği'ndeki basın toplantısında konuşan Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin, Tanör'ün, İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu tarafından öğretim üyeliğinden çıkarılma istemiyle Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) sevk edilmesini derin bir üzüntüyle karşıladıklarını kaydetti.
Prof. Dr. Tanör'ün, TÜSİAD'a hazırladığı rapor karşısında bir telif ücreti aldığını ifade eden Erdin, YÖK Kanunu'nun 36. maddesine göre, öğretim üyelerine telif hakkı karşılığında çalışmalar yapma izni verildiğini, ancak bu maddenin bilinçli bir şekilde göz ardı edildiğini savundu.
"Tanör'e ceza verilmek istenmesi keyfi ve kasıtlıdır" diyen Erdin, Alemdaroğlu döneminde üniversiteden 177 öğretim üyesinin ayrıldığını, hukuk, iktisat ve siyasal bilgiler fakültelerinde büyük bir çöküntü yaşandığını sözlerine ekledi.
İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, Prof. Dr. Tanör ile birlikte 1970 ve 1983 yılında iki kez üniversiteden çıkarıldıklarını hatırlatarak şöyle konuştu:
"İkisinde de bu kadar öfkelenmemiştim. Çünkü hiç söylenmemesi gereken şey söylendi, Tanör rapor yazdı ve parasını kendi aldı diye... Tanör'ün kitapları başucu kitabıdır. Bunu mu buldunuz Tanör'ü ihraç için?"
Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu da, Alemdaroğlu'nun 'baskıcı ve dayatmacı' bir
yönetim yürüttüğünü savunarak, "Alemdaroğlu, Anayasa Hukuku Kürsüsü'nü tasfiye etmekte kararlıydı. Tanör'ü de keyfi yönetimine ayakbağı olarak gördü. Amaç tasfiyedir" dedi.
Öğretim Elemanları Sendikası Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, Tanör'ün savunmasını vereceği 26 Eylül Çarşamba günü, sendika üyelerinin Ankara'da YÖK'ün önünde olacaklarını kaydetti.
Toplantıya katılan Prof Dr. Bülent Tanör, gazetecilerin 'hazırladığı rapordan telif ücreti almasının yasal olup olmadığına ilişkin' soruları üzerine, "Eğer TÜSİAD, üniversiteye başvurup bir araştırma yaptırılmasını isteseydi, bu bir döner sermaye konusudur. Yok eğer araştırmacıyı kendisi seçmişse, bu telif hakkına girer" ¶
diye konuştu.