Öğretim üyelerine 'izinsiz kitap okumak'tan soruşturma

Öğretim üyelerine 'izinsiz kitap okumak'tan soruşturma
Öğretim üyelerine 'izinsiz kitap okumak'tan soruşturma
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) yönetimi, 5 öğretim üyesi hakkında, izinsiz kitap okudukları gerekçesi ile soruşturma başlattı.

Geçen haziran ayında Gezi Parkı eylemleri sırasında, rektörlük binası önünde ‘Duran Adam’ eylemi yaparak kitap okuyan Prof. Talat Koç, Doç. Ekrem Tufan, Doç. Murat Gümüş, Doç. Ahmet Kamil Tunçel ve Öğretim Görevlisi Ömer Faruk Kırnıç hakkında üniversite yönetimince soruşturma açıldı.

Güvenlik birimlerinin raporu doğrultusunda rektörlüğün izin verdiği soruşturmayla ilgili olarak Deniz Bilimleri Dekanı Prof. Olcay Hisar atandı.

Buna benzer yaklaşık 10 soruşturma daha geçirdiğini söyleyen Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Talat Koç, “Görev yaptığım ÇÖMÜ’de bilimsel üretkenlik ve öğretimin heyecanını paylaşmak yerine soruşturmalarla uğraşmak zorunda kalıyorum. Hakkımda bugüne kadar açılan diğer soruşturmalardan hareketle yargıya götürerek haklılığımı kanıtlamış bulunmaktayım. Bununla birlikte yıldırıp bezdirerek kurumdan uzaklaştırmak amacıyla yeni soruşturmalar açıldı. Yürümekte olan soruşturmalarla ilgili konuşmam mümkün değil” dedi.

20 Haziran’da gerçekleşen ve yaklaşık 10 öğretim görevlisi ile öğrencinin katıldığı protesto gösterisine Rektör Prof. Sedat Laçiner’den de sert tepki gelmiş ve eylemi bitirmelerini istemişti. ( Hürriyet )


  http://www.radikal.com.tr/1161879116187911

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kamuoyunun dikkatine - prensesnesli

  Üniversite olarak, gerçekler ile zerre ilgisi olmayan söz konusu haberi yalanlıyoruz. Bahsi geçen kişiler ile ilgili soruşturmaların hiçbiri ?kitap okuma? gibi bir suçlamayı içermemektedir. Üniversitemizde kitap okunmasının yasak olduğu iftirasını atan basın kuruluşunu kınıyoruz. ÇOMÜ, çalışanlarının ve personelinin daha fazla kitap vs. okuması için her türlü fedakârlığı yapan ve bu alana sıra dışı yatırım yapan, daha fazla kitap okunması için her türlü teşviki yapan bir kurumdur. Üniversite kütüphanemiz ise Türkiye?nin içerdiği çeşitlilik ile en demokratik kütüphanesidir. Böyle bir kurumda kitap okunmasının suç olduğu iddiası abesle iştigaldir ve akla mantığa sığmayacak bir karalamadır. Söz konusu soruşturmanın konusunun mesai saatinde 10 kadar ÇOMÜ personelinin izinsiz olarak görevlerini terk etmeleri olduğu anlaşılmaktadır. Kitap okuma ile ilgili olarak Rektörlüğün veya Hukuk Müşavirliği?nin kurduğu herhangi bir cümle olmadığı gibi, iddia sahipleri güvenlik görevlilerin siyasi eylemi tasvir ettiği cümleleri soruşturma gibi yansıtmaktadırlar, yani olayı çarpıtmaktadırlar. Kaldı ki soruşturma rutin olarak devam etmektedir ve sonuçlanmış değildir. Bir üniversitede siyasi bir gösteri yapıldığında ?şu üniversitede yürümek yasak? diye haber yapmak ne kadar anlamlı ise, ÇOMÜ?de yapılan siyasi bir gösteriden ?kitap okumak yasak? sonucunu çıkarmak da o kadar çarpık bir anlayıştır. Kamuoyunun dikkatlerine saygılarımızla sunarız. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü

  tesadüf işte - geo1980

  daha birkaç dakika evvel klimatoloji ile ilgili bir bilgi ararken "telat koç" ismine denk gelmiştim. tezlerini görüp, bu alanda iyi yetişmiş hocalardan biri diye düşünüp acaba bu hoca yanında yüksek lisans yapabilir miyim diye kendi kendime hayal kurmuştum. ardından bu haberle karşılaştım. hey gidi heeey. helal olsun hocam, iyi ki varsınız, iyi ki sizin gibi aydın güzel insanlar var hala memleketimde,işte umut bu yüzden taze ya. yılmayın, elbet bitecek bir gün bu kara günler.

  Talat koç - boral

  Talat Hoca aynı zamanda Eğitim Sen Çanakkale şube başkanıdır! Haberde neden yer almadığını anlamadım!

  Bunu da duyduk. - Su Cemre Sim

  Üniversitelşerde kitap okuyanlara da soruşturma açıldığını da duyduk.Sanırım artık söylenecek hiçbir söz kalmadı.

  Acil !! - _poseidon_

  Bu akşam evde kitap okuyacam, mesai bitmeden acil izin almam lazım... Nerden alınıyo? Hayır bi de vergi dairelerindeki gibi bunun tarifesi çıkarsa, tarifeyi vermedim mi 1 hafta izin çıkmaz valla.

  prof.dr. - Neşat Olağan

  Sedat Laçiner'de rektör müş !

  ÇOMÜ - anaximenes

  rektörünün akademik özgürlüklere bir katkısı daha olmuş. Tam içişleri bakanı olacak adam. Kitap okuyacaksanız gidin kütüphanede okuyun, açık havada üşütecek sonra da derslerden geri kalacaksınız demek istemiştir belki..