Öğretim üyesinden, araç park etme sistemi

Öğretim üyesinden, araç park etme sistemi
Öğretim üyesinden, araç park etme sistemi
Haşim Pıhtılı günlük hayatta sık sık karşılaşılan araç park problemini çözmek için araç park etme sistemi geliştirdi


ELAZIĞ Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç. Dr. Haşim Pıhtılı, araçların ana tekerleğine monte edilmiş bir sistemle kısa sürede ve düzgün park edebileceği bir sistem geliştirdi. Yrd. Doç. Dr. Pıhtılı, sistem için Türk Patent Enstitüsü'nden patent aldı.

Günlük hayatta sık sık karşılaşılan araç park problemini çözmek için bir sistem üzerinde çalışan Yrd. Doç. Dr. Haşim Pıhtılı, ‘Gidiş yönüne dik hareket ederek park eden aracın tasarımı’ ismiyle bir proje geliştirdi. Tasarım için 2007 yılında Türk Patent Enstitüsü’ne başvuran Yrd. Doç. Dr. Pıhtılı, TR2007- 05570BÜ numara ile projesini tescil ettirdi. Araç park etmenin uzun zaman aldığını ve harcanan yakıt miktarını arttırdığını belirten Yrd.Doç. Dr. Pıhtılı, sistemin hayata geçirilmesi sonucunda park alanı probleminin yüzde 25 oranında azalacağını söyledi.

Tasarlanan sistemde araç park edilecek alana getirildikten sonra, sürücü tarafından otomatik park sistemi butonuna basılıyor. Butona basılması ile aracın ana tekerleğine ek olarak monte edilmiş ve doksan derece hareket edebilen küçük çaptaki yeni tekerler devreye giriyor. Bu şekilde, araç yan olarak park edilecek yere taşınıp, otomatik park sistemi butonuna basıldığında araç tekrar yere indirilerek eski haline getiriliyor.

Yrd. Doç. Dr. Pıhtılı, bu şekilde aracın çok kısa sürede park ettirileceğini belirterek, “Sistemde sadece aracın boyu kadar bir park alanı yeterli olmaktadır. Bu sistem sayesinde, park alanı problemi yaklaşık yüzde 25 oranında azalacaktır. Bu da sınırlı bir alana daha fazla aracın park edilmesini mümkün kılmaktadır” dedi. Sistemin kullanımdakı otomobillere uygulanmasının maliyetinin yüksek olacağını ve üretim aşamasında araçlara monte edilebileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Pıhtılı, asansör, ilaçlama makinesi ve vinç çalışmalarının olduğunu söyledi.(dha)