Öğretim üyesine önce plastik mermi sonra gözaltı

Öğretim üyesine önce plastik mermi sonra gözaltı
Öğretim üyesine önce plastik mermi sonra gözaltı
Beyoğlu'nda ağzı kan içinde gözaltına alınırken adını haykıran Mimar Sinanlı öğretim üyesi Osman Erden yaşadıklarını anlattı.
Haber: ALPBUĞRA BAHADIR / Arşivi

Gezi Parkı protestoları kapsamında gözaltına alınanlara uygulanan kötü muameleyi, tutuklamaları ve TMMOB’un yetkilerini tırpanlayan yasayı protesto etmek için önceki akşam Beyoğlu’nda toplanmak isteyen gruplara çevik kuvvet sert şekilde müdahale etti. Aralarında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Osman Erden’in de bulunduğu pek çok kişi gözaltına alındı.
 
Radikal’e konuşan Osman Erden yaşadıklarını anlattı: “Saat 19.30 civarında İstiklal Caddesi’ndeydim. Polis caddeyi dağıtmıştı zaten, ortalıkta akrepler dolaşıyordu. Bu esnada iki tane plastik mermi yedim karnıma. Olaydan sonra dinlenmek için bir arkadaşımın kafesine gittim. Caddeye tekrardan çıkınca, 10 civarı polis üzerime çullandı durup dururken. Biri kafama vurdu, düştüm. Kaldırdılar. Diğer ise yüzüme vurdu, dudağım patladı.” Otobüse bindirilirken karnına yumruk 

Bir grup polis tarafından götürülen ve yüzü kanlar içindeyken fotoğrafı çekilen Erden, “Beni gözaltı otobüslerine götürürken ismimi bağırdım. Mimar Sinan’da hocayım dedim. Otobüse bindirirlerken bazıları karın bölgemi yumrukladı. Otobüste yarım saat bekledikten sonra başka bir polis arabası geldi ve beni Taksim İlkyardım Hastanesi’ne götürdüler. Ancak hastane neden bilmiyorum, kabul etmedi. Oradan Kasımpaşa Karakolu’na, sonra da Haseki Hastanesi’ne gittik” dedi.
 
Karakolda herhangi bir şiddet görmediğini belirten Erden, “Kasımpaşa’nın komiseri iyi niyetli birisi çıktı. İyi davrandılar bana. Ancak ağzımdan bir ifade yazılmış, “Polise karşı direnirken gözaltına alındı” gibi bir ifade vardı. “Ben bunu imzalamıyorum” dedim. Bunun üzerine ifademi aldılar, onun dışında her şey yolundaydı” dedi. Saat 3 gibi komiserin savcıya ulaşamadığını anlatan Erden, serbest kaldıktan sonra özel bir hastaneye gittiğini ve oradan rapor aldığını söylerken, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağını söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/1141783114178312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Başbakan olmak, şiddet yaratma yetkisi demek midir? - topgay

  İşin en saçma olan tarafı ne biliyor musunuz? Şu görüntülere rağmen Devlet'in hangi yüzle neyi savunduğu. Şiddetin, ölümlerin savunulacak bir tarafı olabilir mi? İnsan gelecekte, bir gün bu olanların hesabını vicdanen vermek zorunda kalabilir miyim diye düşünmez mi? Orantısız güç-müç hikaye. Başbakan polise müdahale emrini ben veridm demedi mi? % 50'sinden cesaret almıyor mu Başbakn da? Niye başka yerde suçlu aranıyor ki? Neyin tartışması yapılıyor ki? Her şey bal gibi ortada. Sadece ortalık bulandırılarak gerçekler görmezlikten gelinmeye çalışılıyor. Oysa gerçekler konusunda şüphe edilecek hiçbir şey yok. Bu olanların tek sorumlusu hükümet ve yandaşlarıdır. Çözüm mü? Tabi ki demokrasi adına gitmeleri.

  likapa - kullaniciadlikisi

  likapa camdan söz ettiğiniz kadar aldığınız canlardan söz etmenizi bekliyoruz. kırılan camların hepsi yerinde aldığınız canlarımızı da biz geri istiyoruz, verebiliyor musunuz?

  TAVŞANIN SUYUNUN SUYU - 4016

  Gezi eylemleri bitti,bitirilmemesi için de hikayeler gırla gidiyor.Karnımı yumrukladılar,,bir hafta sonraki şöyle bir açıklama:kulağımı gıdıkladılar.

  Okumusu da ayni - tunc2013

  Uzuldum onun bu halini gorunce keske bunlar yasanmasaydi.Keske sanatini kullanip da birseyler anlatmaya calissaydin.Eline guzel bir pankart alip derdini yazsaydin ne istedigini soyleseydin daha guzel olmazmiydi hocam. Nedir bu polisle sizin derdiniz anlamadim. Gazetlerde okuyoruz, Amerikada insanlar adalet tecelli etmedi diye yuruyus yapiyorlar ve son derece sakin bir yuruyus bizdeki vandallar gibi yakip yikmak yerine ellerine pankart almis ve adalet diye yuruyorlar hicbir yere taskinlik vermeden baskasini rahatsiz etmeden ve Amerikan baskani sakin olun uyarisinda bulunuyor bizde ki gibi yakip yiknalar olsa zannetmiyorum bizim devletimiz kada orada musamahha gosterilsin bizde polise tas atacaksin silah cekeceksin esnafin isinden edeceksin yolda gordugun basortululere saldiracaksin saabaha kadar komsunu rahatsiz edeceksin sonra kalkip polisin mudahalesinden bahsedeceksin et de gor bakalim ne yapiyorlar seni orada.

  bazı şeyler.. - glstnn

  çok özür diliyorum ama hala sandıkta hakkınızı arayın diyen kişilerin düşünme kabiliyetlerinden artık şüphe ediyorum.. Bazı şeyler maalesef oturduğunuz yerden size sunulmuyor ya da kazanılmıyor.. Anayasanın 35. md.sini, özelleştirme altında kiraladığımız yerleri, istedikleri gibi değiştirdikleri eğitim sistemini ve daha nicelerini sandıkta ben ya da sen değiştirebilecek miyiz? Madem susuyorsunuz konuşanı da anlamaya çalışın bu kadar zor değil!!

  Katil olsa - Mertbilgin

  Yok öğretim görevlisinin orada ne işi varmış vs. O kişinin neden orada olduğunu koy bir kenara, gözaltına alınacak kişi herkesin gözü önünde insan öldürmüş bir katil olsa yine de polisin onu dövmeye, hırpalamaya hakkı yok. Olay bu kadar basit. Teslim almak için 'orantılı' güç kullanabilir ancak, ağzını burnunu kıramaz adamın yani.Suçtur bu, hukuksuzdur.

  Türkiye - vancetti

  Bir yorumcu dost burası Türkiye yazmış. Galiba burası AKP Türkiyesi demek istedi. Bir diğeri esnaf zarar ediyor yazmış. Polis karışmasa esnaf bırakın zararı korkunç kar ederdi. Kalabalığı düşünsene. Ama olmaz pretostolar AKP nin imajını bozuyor. Behammal dağıtmak lazım. Oğretim üyesinin orada ne işi varmış?. Doğrudur, bize biatçı, şükürcü,kaderci, nazara ve muskaya inanan öğretim üyeleri lazım. Öyle buyuruyor İhvan.