Öğretim üyesine, polis dayağından sonra hapis talebi

Öğretim üyesine, polis dayağından sonra hapis talebi
Öğretim üyesine, polis dayağından sonra hapis talebi
Temmuz ayında İstiklal Caddesi'nde dövülerek gözaltına alınan ve yüzü kan içindeki görüntüleri büyük tepki toplayan Yrd. Doç. Dr. Osman Erden hakkında "polise direndiği ve kanuna aykırı yürüyüşe katıldığı" gerekçesiyle dava açıldı.

Radikal.com.tr - 14 Temmuz günü TMMOB'un basın açıklamasına katılmak için geldiği İstiklal Caddesi’nde dövülerek gözaltına alınan ve yüzü kan içindeki görüntüleri büyük tepki toplayan Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Erden hakkında “polise direndiği ve kanuna aykırı yürüyüşe katıldığı” gerekçesiyle dava açıldı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Erden‘in 6 aydan 3 yıla dek hapsi isteniyor. Erden, kendisini gözaltına alırken darp eden polisler hakkında yaptığı suç duyurusuyla ilgili bir işlem yapılmadığını söyledi. Erden, 14 Temmuz’da TMMOB’un basın açıklamasına katılmak için İstiklal Caddesi’ndeydi, burada gözaltına alındı. Erden ile birlikte Gökhan İrez, Okan Ersoy, Onur Karataş, Gökhan Tanrıverdi ve Şevket Tokdabayev’in İstanbul 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacağı davanın ilk duruşması 25 Şubat 2014’te.