Öğretmen alan değişikliğinde tartışılacak zamanlama

Öğretmen alan değişikliğinde tartışılacak zamanlama
Öğretmen alan değişikliğinde tartışılacak zamanlama
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim-öğretim yılının başlangıcının üzerinden daha üç ay geçmişken tartışmalı bir karar alarak öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanıdı.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

MEB , 4+4+4 eğitim sistemi kapsamında norm fazlası haline gelen öğretmenler için uyguladığı ancak yeni bir karmaşaya yol açan alan değişikliğini hatalı bir zamanlamayla düzeltmeye çalışıyor. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çerçevesinde öğretmenlere bu ay içinde yeniden alan değişikliği hakkı verileceği bildirildi. 16-20 Aralık tarihlerinde başvuruların alınacağı, atamaların da 24-25 Aralık’ta yapılacağı kaydedildi.

Kimler başvurabilecek
Alan değişikliğine, öğretmenlikte adaylıkları kaldırılmış olmak kaydıyla Talim ve Terbiye Kurulunun 80 sayılı kararına göre; mezun olduğu alan dışında başka bir alana atanmış olan, öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil eden, görev yaptığı alan dışında başka bir alanda yüksek öğrenimini tamamlayanlar, 2012 yılında il içi ve iller arasında alan değişikliği suretiyle yer değişikliği gerçekleştirilenlerden daha önceki alanlarına geçmek isteyenler başvurabilecek. Sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayken, Zihin Engelliler Sınıfı öğretmenliğine ve herhangi bir alanda görev yapmaktayken Teknoloji ve Tasarım alanına geçenlerden, düzenlenen hizmet içi eğitim programlarını başarıyla tamamlayanlar da alan değişikliği başvurusu yapabilecek.

Hatadan geri dönülüyor ama zamanı mı?
Bakanlığın aldığı karar ‘geri adım’ anlamı taşıyor. Çünkü, geçen yıl uygulamaya konulan 4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle on binlerce sınıf öğretmeni ile çok sayıda branş öğretmeni norm fazlası konumu düşmüş ve görev yerlerini değiştirme zorunluluğuyla karşı karşıya kalmıştı. Bunun üzerine Bakanlık, norm fazlası öğretmenlere Zihin Engelliler Sınıfı öğretmenliği ile Teknoloji ve Tasarım alanına geçme hakkı vermişti. Bu hakkı kullanan yine binlerce öğretmen, aldıkları karardan kısa bir süre sonra pişman olmuş ve Bakanlığı tekrar eski alanlarına geçmek istedikleri yönünde dilekçeler vermişti. Bakanlık da oluşturduğu kaosu çözmek için geri dönüşlere imkan verme kararı alırken, bunu, eğitim dönemi başlayıp üzerinden 3 ayı geçtikten sonra yapması yeni bir karmaşayı doğuracak.


  http://www.radikal.com.tr/116573411657342

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gayri ciddi - Sihamıkaza

  eğitim ciddi bir iştir böyle 3 kişinin oturupta şunları şuraya atayalım bunları şöyle yapalım efendim sınıf öğretmenleri resim öğretmeni olsun yok efendim din kültürü dersi 5 saat olsun öyle olmaz! ciddiye alın adam gibi iş yapın eğitim oyuncakmı? herşeyden önce para felan değil okula disiplin öğretmenede saygınlık kazandırın! bu ülke böle lakayıt eğitimle bi yere gitmez! yazık!

  Tam Manasıyla Bakan Bakan - yasakilac

  Alan değişimi takvimi ağustos ayında yayımlandı. Ama ağustos geldiğinde bu takvime uyuladı. Öğretmenler ise ha bugün ha yarın diye diye umutlandırıldı ve bekletildi. Hatadan dönülmesi olumlu bir gelişme ama eğitim öğretim döneminin ortasında bunu yapmak sadece yeni kaoslara yol açacaktır. zaten 444 sistemiyle eğitim toz duman. Meb'in yapmas gereken tek şey öğretmenlere iki satırlık açıklama yapmaktı. o açıklamada "Öğretmen arkadaşlarım sorunlarınızı gidereceğiz. Takvim yoğunluğundan dolayı ağustos ayında rutin alan değişikliğini yapamadık ama şubat tatilinde kesin yapacağız" dan başkası değildi. Ama bakanlık öğretmenleri ağustostan bu güne diken üstünde bekletti ve hiçbir genelge yayımlamadan dönem ortasında iki satırlık bir yazıyla alan değiştirtiyor. Yazık bu memleketin idarecilerine. Dönem ortasında öğrencilerin sınıfları boş kalacak ve öğretmenleri değişecek, kimin umrunda. Gerçi bu kişiler değil mi Şubat atamasına olmadık lafları söyleyip sonrada seçim öncesi şubat ataması yapan...