Öğretmen alan değişikliğinde tartışılacak zamanlama

Öğretmen alan değişikliğinde tartışılacak zamanlama
Öğretmen alan değişikliğinde tartışılacak zamanlama
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim-öğretim yılının başlangıcının üzerinden daha üç ay geçmişken tartışmalı bir karar alarak öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanıdı.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

MEB , 4+4+4 eğitim sistemi kapsamında norm fazlası haline gelen öğretmenler için uyguladığı ancak yeni bir karmaşaya yol açan alan değişikliğini hatalı bir zamanlamayla düzeltmeye çalışıyor. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çerçevesinde öğretmenlere bu ay içinde yeniden alan değişikliği hakkı verileceği bildirildi. 16-20 Aralık tarihlerinde başvuruların alınacağı, atamaların da 24-25 Aralık’ta yapılacağı kaydedildi.

Kimler başvurabilecek
Alan değişikliğine, öğretmenlikte adaylıkları kaldırılmış olmak kaydıyla Talim ve Terbiye Kurulunun 80 sayılı kararına göre; mezun olduğu alan dışında başka bir alana atanmış olan, öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil eden, görev yaptığı alan dışında başka bir alanda yüksek öğrenimini tamamlayanlar, 2012 yılında il içi ve iller arasında alan değişikliği suretiyle yer değişikliği gerçekleştirilenlerden daha önceki alanlarına geçmek isteyenler başvurabilecek. Sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayken, Zihin Engelliler Sınıfı öğretmenliğine ve herhangi bir alanda görev yapmaktayken Teknoloji ve Tasarım alanına geçenlerden, düzenlenen hizmet içi eğitim programlarını başarıyla tamamlayanlar da alan değişikliği başvurusu yapabilecek.

Hatadan geri dönülüyor ama zamanı mı?
Bakanlığın aldığı karar ‘geri adım’ anlamı taşıyor. Çünkü, geçen yıl uygulamaya konulan 4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle on binlerce sınıf öğretmeni ile çok sayıda branş öğretmeni norm fazlası konumu düşmüş ve görev yerlerini değiştirme zorunluluğuyla karşı karşıya kalmıştı. Bunun üzerine Bakanlık, norm fazlası öğretmenlere Zihin Engelliler Sınıfı öğretmenliği ile Teknoloji ve Tasarım alanına geçme hakkı vermişti. Bu hakkı kullanan yine binlerce öğretmen, aldıkları karardan kısa bir süre sonra pişman olmuş ve Bakanlığı tekrar eski alanlarına geçmek istedikleri yönünde dilekçeler vermişti. Bakanlık da oluşturduğu kaosu çözmek için geri dönüşlere imkan verme kararı alırken, bunu, eğitim dönemi başlayıp üzerinden 3 ayı geçtikten sonra yapması yeni bir karmaşayı doğuracak.