Öğretmen çiftleri kaza ayırdı

Trafik Haftası nedeniyle siyasiler mesaj yayımlarken Erzincan'dan gelen haber eğitim camiasını yıktı.
Haber: RECEP DEMİRCİ / Arşivi

ERZİNCAN - Trafik Haftası nedeniyle siyasiler mesaj yayımlarken Erzincan'dan gelen haber eğitim camiasını yıktı.
Erzincan-Erzurum karayolunda önceki gün saat 17.00 sıralarında bir trafik kazası meydana geldi. Okulların hafta sonu tatiline girmesi nedeniyle Çayırlı ilçesi ve köylerinde görev yapan 23'ü öğretmen toplam 28 yolcu taşıyan midibüsün sürücüsü Yusuf Ergün, Sansa Deresi'nde yolun yağış nedeniyle kayganlaşması yüzünden aracın direksiyon kontrolünü yitirdi. Şarampole yuvarlanan ve yan yatan midibüsün altında kalan öğretmenlerden 25 yaşındaki Fevzi Rıza Duransoy, 26 yaşındaki Ayşe Karakehya ve 35 yaşındaki Yeşim Gemici öldü. Midibüs şoförüyle birlikte aralarında 20 öğretmenin bulunduğu 26 yaralı, Erzincan'daki hastanelere kaldırıldı. Dört yaralının Erzincan Devlet Hastanesi'ndeki tedavisi sürerken, 26 yaşındaki öğretmen Neşe Ayık, plastik cerrahi müdahale için Trabzon'a gönderildi.
Gözyaşları sel oldu
Kazada hayatını kaybeden Balıklı Köyü İlköğretim Okulu İngilizce öğretmeni Fevzi Rıza Duransoy için dün Milli Eğitim Müdürlüğü önünde tören düzenlendi. Konyalı olan Duransoy'un aynı okuldaki öğretmenlerden Emine Köksal'la nişanlandığı ve 24 Haziran'da yapılacak düğünleri için Erzincan'a gelmek üzere midibüse bindiği öğrenildi. Duransoy'un ölüm haberi nişanlısından gizlenirken Konya'dan gelen babası Mustafa Duransoy güçlükle ayakta durabildi. Duransoy'un cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketi Konya'ya götürüldü. İkinci törense öğretmen Ayşe Karakehya ile Yeşim Gemici için düzenlendi. Milli Eğitim Müdürlüğü önündeki törene Vali Ali Güngör, Belediye Başkanı Mehmet Buyruk, Emniyet Müdürü Ahmet Çimen, Milli Eğitim Müdürü Aydın Yalçın, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Kazada hayatını kaybeden Verimli Köyü İlköğretim Okulu Sözleşmeli öğretmeni Ayşe Karakehya'nın aynı okulda öğretmen olan nişanlısı Hüseyin Alp törene katılanları ağlattı. Devamlı ağlayan Alp'i yakınları güçlükle sakinleştirebildi.
Yalçın törende yaptığı konuşmada, çok değerli üç meslektaşı kaybettiklerini belirterek, "Eğitim şehitlerimizi hiç unutmayacağız" dedi. Törenden Karakehya'nın cenazesi Antalya'ya, Gemici'nin cenazesiyse Karabük'e götürüldü.