Öğretmen fuhuş çetesine kız kaçırdı

Öğretmen fuhuş çetesine kız kaçırdı
Öğretmen fuhuş çetesine kız kaçırdı

Devlet ?koruması?ndaki M.Ö.?yü yetiştirme yurdundan kaçıran öğretmen Esra O. adliyeye sevk edildi. FOTOĞRAF: FATİH KARACALI / DHA

Fuhuş çetesi aleyhine ifade veren ve devlet korumasına alınan 16 yaşındaki M.Ö. bir kadın öğretmen tarafından kaçırılarak çete üyelerine teslim edildi
Haber: FATİH KARAÇALI / Arşivi

ADANA - 25 yaşındaki kadın sınıf öğretmeni Esra O.’nun yetiştirme yurdunda kalan 16 yaşındaki bir kız öğrenciyi cezaevindeki sevgilisinin talimatıyla kaçırarak fuhuş çetesine teslim ettiği öne sürüldü.  M. Ö polis operasyonuyla kurtarıldığında çete üyelerinin defalarca tecavüzüne uğramıştı. Çetenin M.Ö’nün devlet tarafından ‘korunduğu’ yetiştirme yurdunu nasıl tespit ettiği ise soru işareti.
16 yaşındaki M.Ö. fuhuş çetesi tarafından kaçırılmıştı. M.Ö.’nün ifadelerine göre çete elemanları işkence yaparak, vücudunda sigara söndürerek M.Ö’yü fuhuşa zorladılar.
Bu sırada Adana Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü (KOM) Şubesi’ne bağlı Organize Suçlar Büro Amirliği fuhuş çetesine yönelik operasyon yaptı. 

17 kişi tutuklandı
Bu operasyonla kurtarılan M.Ö. polise gizli tanık olarak ifade verdi, aynı zamanda şikâyetçi oldu. Bunun üzerine elebaşılığını beş kız babası Ziver Aksoy’un yaptığı çetenin 17 elemanı şubat ayında tutuklandı. M.Ö. gizli tanık olarak mahkemede ifade verdi. M.Ö. 18 yaşından küçük olduğu için devlet korumasına alındı. Ancak 10 gün önce barındığı yetiştirme yurdundan kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı.

Televizyondan iletişim
KOM’un gizli tanığı olan M.Ö.’nün kaybolması üzerine harekete geçen polis ekipleri, kızın, çete elebaşının sevgilisi öğretmen Esra O. tarafından kaçırıldığını belirledi. Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Kap Köyü’ndeki okulda görev yapan öğretmen Esra O., Organize Suçlar Büro Amirliği ekipleri tarafından  gözaltına alındı.
Emniyet Müdürlüğü’nde sorgusu yapılan Esra O., cezaevindeki Ziver Aksoy’un sevgilisi olduğunu ve talimatı ondan aldığını itiraf etti. Aksoy ile müzik yayını yapan özel bir televizyon kanalına gönderdikleri kuşak mesajlarıyla haberleştiklerini belirten Esra O. ifadesinde şöyle dedi:
“Sürekli görüşme imkânı bulamadığımız için bir müzik kanalına kısa mesaj göndererek haberleşiyoruz. O bana gönderdiği mesajda, kendisini kurtarmak için tek çarenin M.Ö.’yü şikâyetinden vazgeçirmek olduğunu, bunu da benim yapabileceğimi söyledi.
Ben de talimat üzerine yurtta kalan M.Ö.’nün yakınıymış gibi ziyaretine gittim. Görüştük, sonra sigara içme bahanesiyle dışarı çıkardım ve kapıda otomobil içinde bekleyen Ziver’in adamlarına teslim ettim.”
İddiaya göre M.Ö., yurttan kaçırıldıktan sonra tanıklıktan vazgeçmesi için ikna edilmek istendi.
Yurtta psikolojik destek alan M.Ö., şikâyetinden vazgeçmeyeceğini söylemesi üzerine, çete üyesi dört kişi uyuşturucu verip, sırayla tecavüz etti. Üç gün boyunca tecavüze uğrayan M.Ö., Esra O.’nun verdiği ifade sonrasında tutulduğu yerde yarı baygın halde bulundu. M.Ö.’yü kaçırıp uyuşturucu vererek tecavüz ettikleri öne sürülen H.O., O.M., S.S. ve K.T. de yakalandı.
M.Ö., Adana Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’nde yapılan görüşmede yaşadıklarını gözyaşları içinde şöyle anlattı:
“Beni yurttan çıkardıktan sonra bindirdikleri otomobilde gözlerimi bağladılar. Sonra bilmediğim bir yere götürdüler. Burada benden, ‘vücudumda sigara söndürüp, işkence yaptıkları’ yönündeki ifademi geri almamı ve şikâyetimden vazgeçmemi istediler. Geri almayacağımı söyleyince de kokain verip, sırayla tecavüz ettiler. Yalvarıp ağlamama rağmen acımadan üç gün boyunca zorla ilişkiye girdiler.” 

Yurttan çetenin ellerine
Akıllarda kalan soru ise devletin korumasındaki bir kız çocuğunun aleyhine ifade verdiği çetenin eline bu kadar kolay geçmesinde ihmali olanlar kimler?
Çete üyelerinin daha önce M.Ö.’ye ormanlık alanda işkence yaptığı, işkence anını kameraya kaydedip, fuhuş yapmayı reddeden kadınlara da bu görüntüleri izleterek tehdit edip, çalıştırdıkları belirlenmişti. M.Ö.’yü kaçırıp, tehdit ve tecavüz ettikleri ileri sürülen kadın öğretmenin de aralarında bulunduğu beş zanlı sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.