Öğretmen haftada iki gün çalışıyormuş

'İddialar doğru değil'
Milli Eğitim Bakanı Çelik, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda önceki gece CHP'lilerden gelen 'öğretmenin çok çalışıp az maaş aldığı' eleştirilerine itiraz etti: "İddia edildiği gibi yılda 1500 saatlik çalışma yok, maaşlı haftalık mesai 15 saat. Bu da iki gün demek."
'Evlilik' örneği
Öğretmenin, idareyle anlaşıp zamanının çoğunu evde geçirdiğini öne süren Çelik, "Bu yüzden üst bürokratlar öğretmenle evleniyor" dedi. CHP'li Kumkumoğlu, toplantıdaki bürokratlara, "Hepiniz öğretmenlerle mi evlisiniz" diye sordu, yanıt: "Evet."
Maliye karşı
Maliye Bakanlığı'nın ek ders ücretinin artırılmasına karşı çıktığını belirten Çelik, öğretmenlere şu öğütlerde bulundu: "Hep açım derseniz meslek saygınlığı azalır. Sendikaların illegal eylem çağrısına prim vermeyin. Legal etkinlik yapın, ben de katılayım."

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Öğretmenler Günü öncesinde öğretmenleri kızdıracak sözler söyledi. Eğitim-Sen'in raporunda Türkiye'deki öğretmenlerin Avrupa'daki 'en çok çalışıp, en az kazanan' öğretmenler olduğu vurgulanırken, Milli Eğitim Bakanı öğretmenlerin haftada iki gün mesai yaptığını söyledi.
"Dünyanın hiçbir yerinde öğretmenlere kucak dolusu para verilmiyor" diyen Çelik, "Sürekli açım demeyin, mesleğin saygınlığı zedelenir" uyarısı da yaptı. Çelik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda önceki gece bakanlığının bütçesi görüşülürken, öğretmenlerin sorunlarını dile getiren CHP'lilerle sık sık tartıştı. CHP'lilerin, öğretmenlerin yılda 1800 saat çalıştığı ve hem ücretleri hem ek ders ücretlerinin yetersiz olduğu eleştirilerini dinleyen Hüseyin Çelik, şu değerlendirmeleri yaptı:
'Kaynağımız belli'
"Kaynaklarımız belli. Bildiğiniz bir kaynak varsa söyleyin, verelim. Öğretmenler öyle iddia ettiğiniz gibi yılda 1500 saat çalışmıyor. Okullar yılda 186 gün açık, bu da 26 hafta eder. Günde sekiz saat çalışsalar bile bin saati bulmaz. Oysa öğretmenler haftada 15 saat maaş karşılığı çalışıyor. Bu da iki gün mesai demek. Birçok öğretmen müdürüyle anlaşıyor, zamanının çoğunu evinde geçiriyor. Bu yüzden üst düzey bürokratların çoğu öğretmenlerle evleniyor.
ABD'de, bizim öğretmenlerin haftada 15 saat çalıştığını söylediğimde, hayret ettiler. Orada günlük yedi buçuk saat çalışıyorlar. Ayrıca dünyanın hiçbir yerinde öğretmenlere kucak dolusu para vermiyorlar. Kamuda ücret farklılığı kalmadı. Popülizm yapma adına para dağıtmak yanlış."
Bürokratlar teyit etti
Çelik'in sözleri üzerine CHP'li Ali Kemal Kumkumoğlu, bakanın arkasında oturan bürokratlara, "Siz hepiniz öğretmenlerle mi evlisiniz?" sorusu yöneltti. Tamamına yakını erkek olan bürokratların bir kısmı da gülerek, başlarını 'evet' anlamında salladı. Hüseyin Çelik de Kumkumoğlu'na, "Sizin eşiniz öğretmen mi?" diye sordu, ancak yanıt olumsuz oldu.
Maliye'den vize yok
Hüseyin Çelik, ek ders ücretinin 10 YTL'ye çıkarılmasını hükümete önerdiklerini, Maliye'nin 3 katrilyon lira ek yük getireceği gerekçesiyle karşı çıktığını, ancak çalışmaların sürdüğünü anlatırken, zorunlu ders saatlerinin artırılıp artırılmayacağına, ek ders ücreti belli olduktan sonra karar verileceğini söyledi. Çelik, Öğretmenler Günü nedeniyle Başkent Öğretmenevi'nde düzenlediği basın toplantısında da maaşın az olduğunu bildiğini belirterek şunları söyledi: "Olmayan bir kaynaktan kimseye bir şey verilmez, doktorların, hâkimlerin, savcıların, polislerin maaşı çok mu yüksek?.. Sürekli aç olduğunuzu söylerseniz veliler, öğrenciler ve diğer kişiler nezdinde mesleğin saygınlığı azalır. Bazı sendikalar öğretmenleri illegal yürüyüşlere davet ediyor.
İzinli bir gösteri yapılsın, o etkinlikte ben de olayım. İllegal olan hiçbir eyleme prim vermeyin."
Çelik, 15 yeni üniversitenin kurulmasının Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilişkilendirildiğinin hatırlatılması üzerine, "Bu çalışma bir yıldır var. Aklımın ucundan bile böyle bir ilişkilendirme geçmedi" dedi. Bir gazetecinin Doğu ve Güneydoğu'da bazı öğrencilerin Kuzey Irak'ta üniversiteleri tercih ettiğini belirtip, bu konuda bir düzenleme olup olmayacağınısorması üzerine Hüseyin Çelik, böyle bir konunun kendisine intikal etmediğini, bunu bir ihbar olarak ele aldığını, gerekirse orada yaşayan kişilere sosyal destek sağlanacağını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7641357641350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.