Öğretmen için ev

TOKİ, Ankara'da öğretmenler için yaptıracağı 3 bin 80 konutun sadece peşinatını alacak. Taksitler, yapılar tamamlanıp teslim edildikten sonra toplanacak.

ANKARA - Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ilköğretim öğretmenleri için Ankara'nın Sincan ilçesindeki Yenikent'te yapacağı konutların geri ödemesi konusunda, öğretmenlere özel ödeme kolaylığı getiriyor. TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, İlksan'ın arazisine yapılacak 3 bin 80 konutun geri ödemesinde, öğretmenlerden, peşinat dışında konut teslimine kadar taksit alınmayacağını belirterek, "Öğretmenlerin konut edinmelerini kolaylaştırmak için özel ödeme kolaylığı getirdik. İlköğretim öğretmenleri,
konut teslim edildikten sonra, kira öder gibi taksit ödeyecek" dedi.
Bayraktar; 3 bin 80 konutun proje çalışmasının tamamlandığını, arsanın imar planı değişikliği yapılarak, onay için belediyeye gönderildiğini söyledi.
İhale 30 gün içinde
İhalesi 30 gün içinde yapılacak konutların 2 bin 548'i 3+1, 312'si 2+1, 220'si 1+1 olacak ve büyüklükleri net 80 metrekare ile 120 metrekare arasında değişecek. Ödeme koşulları konusunda İlksan'la ikinci bir protokol
daha imzalanacağını kaydeden Bayraktar, başvuruların İlksan tarafından toplanacağını ve konut almak isteyen öğretmenlerden yüzde 10 veya yüzde 25 peşinat alınacağını kaydetti. Konutlar 12 ayda teslim edilecek ve teslim tarihine kadar öğretmenlerden peşinat dışında taksit alınmayacak. Bir yıl taksit ödenmemesi nedeniyle, konutların geri ödeme süresi 120 aydan 132 aya çıkarılacak.
Konut sayısından fazla başvuru olması halinde, hak sahipleri kura ile belirlenecek. En fazla dokuz kat olarak projelendirilen konutlarla birlikte, konut alanına bir lise, iki ilköğretim okulu, ticari, sosyal, dini hizmet merkezi yapılacak. Arsanın büyük bölümü yeşil alan olarak ayrılacak. İnşaatına temmuz-ağustosta başlanması planlanan konutların gelecek yıl ağustos-eylülde teslimi öngörülüyor. Konutların fiyatı ve taksitler, inşaat ihalesinden sonra belli olacak.
Altı ayda bir artış olacak
Taksitler, 6 ayda bir memur maaş katsayısındaki artış oranında artırılacak.
Erdoğan Bayraktar, "Ancak her halükârda taksitler, civardaki kira tutarından yüksek olmayacak" diye konuştu. İlksan yetkililerinin verdiği bilgiye göre, söz konusu konut projesi için talebi öğrenmek için yapılan anket çalışmasında, 5 bine yakın olumlu yanıt alındı.