Öğretmen istiyorlar

İstanbul Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi, iki yıldır dört kadrolu, 23 sözleşmeli öğretmeniyle 50 otistik çocuğu yaşama bağladı. Ancak Sayıştay talimat vermediği için nisan ayından beri sözleşmeli öğretmenlerin maaşı ödenmedi. Üç aydır gönüllü çalışan öğretmenler işi bırakmaya hazırlanırken veliler, "Çocuklarımız ne yapacak" diyor.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul'un Avrupa yakasındaki tek otistik çocuklar eğitim
merkezinde sözleşmeli öğretmenlerin maaşı ödenmediğinden, çocuklar okulsuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Nisan ayından beri maaş alamayan öğretmenler, gönüllü çalışıyor ancak dayanacak güçleri kalmadı. Onlar ayrılırsa, geriye dört kadrolu öğretmen kalacak. Merkezdeki 50 çocuktan sadece sekizi eğitim görebilecek. Oysa çocuklar bu okulda kaşık tutmaya, konuşmaya, yürümeye başladı.
Onlarca otistik çocuğun hayatını değiştiren Kâğıthane Arıcılar'daki
İstanbul Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi, iki yıl önce açıldı. Üç yıl önce inşa edilen Arıcılar İlköğretim Okulu'na, kapasitesinden daha az çocuk gelmişti. Okulun bir bölümü otistik çocuklar için ayrıldı. Bu, otistik çocuklarına eğitim olanağı bulamayan ailelere umut ışığı oldu. 50 kişilik kapasite kısa sürede doldu. Yüzlerce aile de sırada.
Okulu donattılar
Milli Eğitim Bakanlığı dört öğretmen kadrosu verdi. Ancak her iki
otistik çocuk ile bir öğretmenin ilgilenmesi gerekiyordu. 23 öğretmen sözleşmeli olarak işe başladı.
Önce pek çok donanım eksikti. Veliler, öğretmenler ve okul idaresi el ele verip, okulu çocukların ihtiyacına göre düzenledi. Bir veli duvarları boyadı, bir başkası sınıflarda bireysel görüşmeler için kullanılan odaları yaptırdı, bir diğeri mobilya aldı. Oyuncaklar, spor malzemeleri aldılar, yemekhaneyi düzenlediler. Kader ortağı anneler zamanla dost oldu, yardım kampanyaları yaptılar.
Pek çok anne, burada çocuğunun gelişimini kanıtlayan ilkleri izledi. 10 yaşındaki Abdülkadir Coşkun, tek başına yürüyemiyordu. Annesi onu sırtında taşımaktan bel fıtığı olmuştu. Artık öğretmenlerinin gözetiminde, tek başına merdivenleri iniyor, daha fazla diyalog kuruyor, kuralları anlayabiliyor.
10 yaşındaki Can Yaman, son birkaç aydır önündeki deftere yazı yazıyor, bazı kelimeleri okuyabiliyor. Yıllarca çocuğunu götürecek bir eğitim merkezi bulamayan Şadiye Yaman, her gün sabah saat 09.00'dan 15.00'e kadar okulda bekliyor. Öğretmenlerin bilinçli çabalarıyla oğlu daha fazla konuşuyor.
Daha önce zapt edilmesi çok zor olan Sinan, artık arkadaşları ile
uyum içinde oturuyor.
Sekiz yaşındaki Kerem Akgün ise okulda, tek başına yemek yemeyi, kaşık tutmayı öğrendi.
Otistik çocuklar, Arıcılar İlköğretim Okulu'ndaki ilkokul öğrencileri ile de kaynaştı. 23 Nisan'ı birlikte kutladılar. Ancak nisandan bu yana sözleşmeli öğretmenlerin maaşı ödenmedi. Kâğıthane Mal Müdürlüğü, Sayıştay'ın ödeme talimatı vermemesi üzerine maaşları yatırmadı. Öğretmenler çok zor durumda da kalsalar gönüllü çalışmaya devam ediyorlar. Çünkü otistik çocukların, öğretmeni ve okulundan ayrı kalmaları halinde psikolojik olarak çok kötü etkilenebileceğini biliyorlar.
Ama bir öğretmen, "Biz de çaresiziz. Kiramızı ödeyemiyor, evimize ekmek götüremiyoruz." diyor. Bazı öğretmenler, işi bırakmaktan başka çaresinin kalmadığını söylüyor.
Eve kapanacaklar
Veliler de endişeli. Anne Filiz Coşkun, "Çocuklarımız, bu okulda çok önemli gelişmeler gösterdi. Öğretmenleri çok ilgili ve iyi. Çocuklarımız çok hassas. Öğretmenleri gider ve okulsuz kalırlarsa psikolojileri çok kötü etkilenecek" diyor.
Şadiye Yaman da üzgün: "Önemli olan oğlumun mutlu olması ve o, okulunda mutlu. Otistik çocuklarla ilgilenmek zor. Sandalyede oturmasını öğretmek altı ay sürebiliyor. Bizim başaramadıklarımızı öğretmenler başardı. Bu çocuklar okulsuz kalırsa hepsi eve hapsolacak."
Eğitim-Sen: Kasıt mı var?
İstanbul Eğitim-Sen Şubeleri Koordinasyonu Başkanı Ekber Işık, otistik çocuklar konusunda yeterli sayıda eğitici ve öğretici bulunmadığını söylüyor: "Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'nde eğitim görmek için yüzlerce çocuk sıra bekliyor. Bu çocuklar için okul bulunmamasının en önemli nedeni, yeterli öğretmen olmaması. Ama bu özveriyi göstererek bu konuda uzmanlaşan arkadaşlara maaşı ödenmiyor. Artık dayanacakları maddi olanakları yok. Sayıştay üç aydır ödene talimatı vermiyor. Bu konuda kasıt arıyorum. Sadece Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi değil, başka okullarda da durum böyle. Hükümetle görüşeceğiz."