Öğretmen kızına giysi ambargosu

Bir öğretmen kızı, omzu ve göbeği göründüğü için Gaziantep Öğretmenevi'ne alınmadı. Bir süre önce de içki yasağı koyan yöneticilere soruşturma açıldı.
Haber: AHMET KAYA / Arşivi

GAZİANTEP - İçki yasağıyla gündeme gelen Gaziantep Öğretmenevi'nde bu kez de 'göbek krizi' çıktı. Üzerinde göbeği ve omuzları açıkta bırakan tişört ve pantolonla öğretmenevine girmek isteyen emekli öğretmen kızı 34 yaşındaki Hülya Keskin, 'Kıyafeti açık' diye içeri alınmadı. Gaziantep Valiliği konuyla ilgili soruşturma başlattı.
72 yaşındaki dokuz çocuk babası emekli sınıf öğretmeni Dursun Keskin'in kızı Hülya, geçen pazar öğretmenevine gitti. Ailesi Artvin'de oturan, kendisi ise Gaziantep'te gıda maddeleri satan bir şirkette müşteri temsilcisi olarak çalışan Keskin, kapıdaki görevliler tarafından 'kıyafeti uygun olmadığı' gerekçesiyle içeri sokulmadı. Keskin, görüştüğü Öğretmenevi Müdürü Zekeriya Elifoğlu ve Müdür Yardımcısı Tuncay Kartal'ın da, "Göbeğiniz ve omzunuz açık. Bu kıyafetle giremezsiniz. Kapalı bir kıyafetle gelirseniz girebilirsiniz" dediğini söyledi.
İkinci deneme de başarısız
Keskin daha sonra bir dilekçeyle Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu'na başvurdu. Vali Yardımcısı Kurdoğlu, dilekçeyi Milli Eğitim Müdürü Fikret Atak'a havale etti. Hülya Keskin, ertesi salı günü uygulamada değişiklik olup olmadığını anlamak için aynı giysileri giyerek öğretmenevine yeniden gitti. Ancak yine içeri alınmadı. Dört yıldır Gaziantep Öğretmenevi'ne gittiğini ve daha önce böyle bir sorunla karşılaşmadığını belirten Keskin, şunları söyledi:
"Kış aylarında kıyafetimle ilgili bir şey söylemediler. İçeride alkol yasağı var. Türbanlılar oturuyor. Tabii ki otursun. Ama, bana niye bu kasti yasak uygulanıyor bilmiyorum. Benim babam yıllarca bu camiaya hizmet etti. Hakkımı alıncaya kadar mücadele edeceğim. Giydiğim kıyafet, herkesin giydiği moda bir tişört. Modern ölçülere uygun bir kıyafet. Dilekçeyle gittiğim Vali Yardımcısı Kurdoğlu, 'Bu kıyafetle mi almadılar sizi?' diye şaşırdı. Milli Eğitim Müdürü Fikret Atak da 'Merak etmeyin, öğretmenevi yöneticileriyle konuşacağım' sözünü verdi."
Yetkililer konuşmadı
Öğretmenevi Müdürü Zekeriya Elifoğlu ve Müdür Yardımcısı Tuncay Kartal konuyla ilgili soruları yanıtlamaktan kaçındı. Yöneticiler, öğretmeneviyle ilgili fotoğraf ve görüntü çekilmesine de izin vermedi. Milli Eğitim İl Müdürü Atak konuyla ilgili konuşmazken, Vali Yardımcısı Kurdoğlu, "Olayla ilgili soruşturma başlattık" dedi.
Gaziantep Öğretmenevi'nde geçen yıl içki yasağı da başlatılmıştı. Dönemin Milli Eğitim Müdürü Mesut Aykaç, 2003 Nisan ayında görevden alınıp,
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü emrine ilköğretim müfettişi olarak atandı. Bu atama üzerine yıllık izne ayrılan Mesut Aykaç, iznini kullandığı sırada Öğretmenevi Müdürlüğü'nü vekâleten yürüten Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Kızıklı ile öğretmenevi yönetiminde bulunan eğitimciler Halim Ünverdi, Habib Tekin, Müslüm Güven, Dilek Çelik, Hatice Donat ve Hanifi Kelleboz, aldıkları kararla içki yasağını uygulamaya koydu. Yeni Milli Eğitim Müdürü atandıktan sonra da yasak uygulaması devam etti. Yaklaşık altı ay önce göreve getirilen Gaziantep Öğretmenevi'nin yeni yönetimi de bu uygulamayı kaldırmadı.