Öğretmen mucizesi

550 öğrenci var
İzmir'in Kiraz ilçesine bağlı bir dağ köyünde eğitim mucizesi yaratıldı. Taşımalı eğitim yapan İğdeli Köyü İlköğretim Okulu'nda görevli 20 öğretmen, 550 öğrenciye daha iyi olanaklar sağlamak için imeceye başvurarak, okulda bir sinema salonu oluşturdu ve ücretsiz film izlettirmeye başladı.
Dokuz Eylül devrede
Öğrenciler, Sosyal Bilgiler Salonu'na alınan 30 gazete ile güncel olayları izleme olanağı da buluyor. Yeni hedef, bir amfitiyatro. Sporda dereceler
alan okulun öğretmenlerine Dokuz Eylül Üniversitesi uzmanları seminerlerle destek veriyor.
Haber: YÜKSEL BALCI / Arşivi

İZMİR - Kiraz'a bağlı İğdeli Köyü İlköğretim Okulu, öğretmenlerin özverileriyle özel eğitim kurumlarının olanaklarına kavuştu. Kiraz'a 17 km. uzaklıktaki dağ köyü İğdeli'de, taşımalı eğitim veren okul, önce para sorununu imece usulüyle aştı. Dokuz köyden 550 öğrencinin öğrenim gördüğü okulda görevli 20 öğretmen, çocukların sosyal yönden kendilerini geliştirmeleri için harekete geçti.
Doktoralı müdür
Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde sınıf öğretmenliği doktorası yapan okul müdürü Emin Uysal ve öğretmenler, el ele verip önce okulda sinema salonu oluşturdu. 5 milyar lira harcanarak sinema makinesi alındı. Perde hazırlandı, çocuklara ücretsiz film izlettirilmeye başlandı.
Okuldaki bir diğer yenilik, öğrencileri günlük olaylardan haberdar etmek için her gün 30 günlük gazete alınması. Sosyal Bilgiler Salonu'nda, gazete okuma saatleri de saptandı. Okulun arkasında bir amfitiyatro yapılması için de çalışma yapılıyor.
Okul, sporda da dereceler aldı. Futbol takımı ilçe birincisi olurken, atletizmde üç altın, iki gümüş ve bir bronz madalya kazanıldı. İzmir Amerikan Koleji'yle kardeşlik kuruldu ve karşılıklı ziyaretler başlatıldı.
Bu arada, Dokuz Eylül Üniversitesi'nden uzmanlar, seminer vererek öğretmenleri aktif eğitim konusunda bilgilendirdi. Okul müdürü Emin Uysal, gelişmeleri şöyle anlattı:
"Öğretmen, sınıfta artık rehber olarak bulunuyor. Öğrenciler konuları kendileri işliyor. Soruyor, sorguluyor, deneyler yapıyor, buluş peşinde koşuyor. Dersler artık çok canlı. Başarımızı gören vatandaşlar okulumuza her türlü yardımı yapıyor. Bu yüzden sıkıntımız yok."