Öğretmen okulda yetişecek Öğretmen okulda yetişecek

Öğretmen okulda yetişecek

Öğretmen okulda yetişecek
Öğretmen okulda yetişecek

Öğretmen okulda yetişecek
Bahçeşehir Üniversitesi'nin başlattığı 'Okulda Üniversite' modeliyle öğretmen adayları eğitimlerinin bir bölümünü ilk, orta ve lise öğrencileriyle birlikte geçirecek.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL  - Türkiye ’deki 97 eğitim fakültesinden her yıl 50 binin üzerinde öğretmen adayı mezun oluyor. Potansiyel öğretmen adaylarının da mezun olduğu 150 fen edebiyat fakültesinden de her sene verilen mezun sayısı yıl 180 bin. Mezun sayısı ile istihdam edilebilenler arasındaki uçurumun yanı sıra öğretmenler sadece teorik eğitim alıyor. Pratik eğitim alamadan sınıflarda öğrencileriyle başbaşa kalıyorlar. Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretmen yetiştirmeye farklı bir model uygulamaya başladı. ‘Okulda üniversite’ modeliyle öğretmen adayları ikinci sınıftan itibaren ilkokul, ortaokul ve liselerde derse girecek. Anlaşmalı okullarda öğretmen adayları önce yardımcı öğretmen olacak sonra da aday öğretmen. Milli Eğitim Bakanlığı da modelin arkasında olduğunu belirtti.

Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nin uygulamaya başladığı ‘Okulda Üniversite’ modeline göre öğretmen adayları eğitimlerinin bir bölümünü üniversite kampüsünde diğer bölümlerini ilk, orta ve lise öğrencileriyle birlikte geçirecek. Öğrenciler anlaşmalı ilk ve ortaokulda, liselerde öğretmenlerin yanında derse girecek. Üniversiteliler BJK Koleji’nde derselere girmeye sınıfı ve öğretmen izlemeye, yardımcı olmaya başladı bile. Önce yardımcı öğretmen olacak üniversiteliler mezun olmaya yakın son sınıfta aday öğretmen olarak haftada bir gün ders verecek. Kimi zaman da Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden akademisyenler dersleri okullarda vererek, okul ve eğitim ortamından uzak olmayan pratikle iç içe geçmiş bir eğitim verilecek.

‘Okulda Üniversite’ eğitim modelinin tanıtıldığı toplantıda konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel öğretmen yetiştirme anlayışının değişmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Tıp eğitiminde doktorlar hastanede yetişiyor da öğretmenler niçin okulda yetişmiyor? Öğretmen adayı üniversite içinden çıkmalı. Okulda pratik yapılmadan bir öğretmen yetiştirme sistemi düşünemeyiz. Bunu biz de keşfetmedik dünyada pek çok yerde böyle. Öğretmen yetiştirmede bir model oluşturmak istiyoruz. “

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey ise, “Bu modelin de bu modeli geliştirenlerin de arkasındayız” dedi. Balıbey, “Öğretmenler eğitim fakültelerinde iyi yetişmiyor. Bu model yeni bir soluk getirecek. Milli Eğitim Bakanlığı için de örnek olacak” diye konuştu. 

FEN-EDEBİYAT FAKÜLTELERİNİN 2. ÖĞRETİMİ KAPATILIYOR

 

YÖK Üyesi Mehmet Şişman ise modelin kendilerine de örnek olacağını belirterek şunları söyledi, “Kitlesel eğitim yerine iş başında eğitim olmalı. Arz talep dengesizliğini de çözmek için adımlar atılıyor. Eğitim fakültelerinin ikinci öğretimlerini kapattık. Bu sene de fen edebiyat fakültelerinin ikinci öğretimleri kapanacak. “