Öğretmene şiir cinsel tacize girdi

"Unuturum desem de inanma sakın/Ömrümce kalbimden silinmez adın/Bir sızı içimde benden de yakın/Kalbimin sesini dinler bulurum seni. Yarı dalgalı olmalı deniz, ya durmalı ya kudurmalı/Ya girmeli sonuna kadar hançer ya da kınından hiç çıkmamalı...
Haber: FATİH KARAÇALI / Arşivi

ADANA - "Unuturum desem de inanma sakın/Ömrümce kalbimden silinmez adın/Bir sızı içimde benden de yakın/Kalbimin sesini dinler bulurum seni. Yarı dalgalı olmalı deniz, ya durmalı ya kudurmalı/Ya girmeli sonuna kadar hançer ya da kınından hiç çıkmamalı/Yarı gönül vermemeli sevgili sonunda sevmeyecekse/Hele yarı dudak hiç doyasıya öpmeyecekse/Hayata bir mendil olarak bakarsan o senden hep gözyaşı ister/Sırf hayata gıcıklık olsun diye hep gül."
Zararsız görünen bu şiir, 'kullanım hatası' sonucu liseli T.K.'yı hem okuldan attırdı, hem 'cinsel taciz' suçlamasıyla hâkim karşısına çıkardı.
Adana Çobanoğlu Anadolu Ticaret Meslek Lisesi'nin 1. sınıf öğrencisi 17 yaşındaki T.K., internetten indirdiği şiiri, "Sizin için yazdım" diyerek 30 Kasım 2006'da kimya öğretmeni F.D.G.'ye verdi. 40 yaşındaki öğretmen şiiri okumadan çantasına koydu. Israrlı öğrenci, ertesi gün sordu: "Hocam okudunuz mu?". Bunun üzerine çantasındaki kâğıdı hatırlayan öğretmen, okuduğu şiirin 'aşk sözcükleri' içerdiğini gördü. Öğrencisinin tacizine uğradığını düşünen öğretmen, hem okul idaresine, hem savcılığa şikâyette bulundu.
'Hiperaktiflik ve dikkat eksikliği' raporu olan genç, Milli Eğitim Müdürlüğü Seyhan İlçe Disiplin Kurulu'na sevk edildi. 25 Aralık'ta toplanan kurul, öğrenciyi 'tasdikname'yle okuldan uzaklaştırdı. T.K. hakkında, ayrıca iki yıla kadar hapis istemiyle cinsel taciz suçlamasından Adana 1'inci Çocuk Mahkemesi'de dava açıldı. Duruşmada T.K., şiiri internetten bulduğunu anlattı: "Sırf benim de güzel şiirler yazabildiğimi göstermek için 'Kendim yazdım' diyerek hava attım. Pişman oldum. Niyetim taciz değildi. Okuluma devam etmek istiyorum."
Duruşma ertelenirken, T.K. bir süre daha okul yerine adliye koridorlarında dolaşmaya devam edecek.