Öğretmene tatil yok

Yorucu bir eğitim-öğretim yılının ardından yaz tatiline giren öğretmenlerin ucuz tatil yapabilmeleri için kurulan öğretmenevleri, öğretmenler dışında herkesin yararlanabildiği kurumlara dönüştü.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Yorucu bir eğitim-öğretim yılının ardından yaz tatiline giren öğretmenlerin ucuz tatil yapabilmeleri için kurulan öğretmenevleri, öğretmenler dışında herkesin yararlanabildiği kurumlara dönüştü. Türkiye'de sayıları 621'i bulan, yatak kapasiteleri ise 17 bine ulaşan öğretmenevleri, artık yalnızca üst düzey bürokratlar, milletvekilleri, vali, kaymakam ve polis müdürlerinin yakınlarının yararlanabildiği kurumlar haline geldi.
Yönetmelik izin veriyor
Öğretmenlerin sosyal, kültürel ve moral ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 1981'den itibaren tesis edilmeye başlayan öğretmenevleri, 'Öğretmenevleri, Öğretmen Lokalleri ve Eğitim Merkezi Sosyal Tesisler Yönetmeliği'ne göre işletiliyor.
Yönetmeliğe göre buralardan başta öğretmenler, emekli öğretmenler, bakmakla yükümlü oldukları anne, baba ve çocukları ile cumhurbaşkanlığı, başbakanlık personeli 'üye' statüsünde yararlanabiliyor. Ancak aynı yönetmelikte yer alan 'Yer olduğu takdirde, diğer kamu personeli de öğretmenevlerinden faydalanabilecektir' ibaresi nedeniyle bu durum tam tersine dönüyor. Personel ihtiyacı valiliklerce görevlendirme yapılarak karşılanan öğretmenevlerinden yararlanma hakkı da daha çok o il veya ilçedeki üst düzey bürokratlarda bulunuyor.
Bu durum en çok, aldığı maaşla tatile çıkması zor olan öğretmenleri etkiliyor. Özellikle kıyı bölgelerinde bulunan öğretmenevlerinden yaz aylarında yararlanmanın çok zor olduğunu belirten öğretmenler, "Bizi en çok buralara öğretmenevi denmesi üzüyor. Bizim yararlanamadığımız bu yerlere öğretmenevi denilmemeli. İsmi değiştirilmeli" dedi.
Beş yıldızlı konfor
Eğitim-Sen Genel Sekreteri Kemal Ünal da, öğretmenevlerinin öğretmenlerce seçilecek temsilciler tarafından yönetilmesini istedi. Ünal, şunları söyledi: "Aksi takdirde oraya atanan bürokrat o ilçe veya ildeki üst düzey kesimin etkisi altına giriyor. Öğretmenevlerinde öğretmenler yerine o il veya ilçedeki üst düzey bürokratlar, kaymakamlar, emniyet müdürü veya valinin yakınları yararlanıyor. Bazı illerdeki öğretmenevleri beş yıldızlı otel konforunda. Ancak buralarda sadece üst düzey bürokratlarla, milletvekili yakınları kalabiliyor. Öğretmenler zorunlu işleri olduğu zamanlar bile kalacak yer sorunu yaşıyor."