Öğretmenevi krizi

Datça'da lüks otel konforundaki öğretmenevinin toplantı salonu paylaşılamadı.
Haber: SİNAN KARA / Arşivi

MUĞLA - Datça'da lüks otel konforundaki öğretmenevinin toplantı salonu paylaşılamadı. Kaymakamın emriyle dört ay önce ilçenin memurlarına ayrılan salon, personel semineri için bir haftalığına kapatıldı. Salona gelip de kapıyı kilitli bulan savcı ise iki saat sonra 'Yolsuzluk ihbarı var' diye öğretmenevine polis yolladı.
Öğretmenevinin toplantı salonu, beş ay önce Kaymakam Savaş Tuncer'in sözlü talimatıyla, yöneticilerin 'yazılı talimat gerekli' itirazına rağmen ilçede görevli memurlara ayrıldı. İlçedeki kamu görevlilerinin bir araya geldiği salon, öğretmenevi müdürlerinin
katılacağı bir haftalık 'Öğretmenevleri
Yönetim Semineri' için yeniden düzenlendi. Seminerin üçüncü günü katılımcılar yemeğe inerken, salon kapatıldı. Bu sırada cumhuriyet savcısı Kerim Tosun geldi ve salonun kapısını kapalı bulunca, iddiaya göre hayli sinirlendi. Resepsiyon görevlisine "Müdürle görüşmek istiyorum" diyen Tosun, bir süre bekledi ancak Öğretmenevi Müdürü Raşit Dural gelmeyince tesisi terk etti.
Polis bastı
İki saat sonra Tosun, 'Yolsuzluk ihbarı var' gerekçesiyle öğretmenevine bir komiser ve beş polis gönderdi. Ekip, el koyduğu belge ve dosyaları savcılığa taşıdı.
Seminer için öğretmenevinde bulunan Muğla Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan, Vali Yiğenoğlu'nu arayarak savcının tutumundan rahatsızlığını anlattı. Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal İşler Daire Başkanı Feyzullah Şat da bakanlığı arayıp olanları aktardı.
72 il ve ilçeden öğretmenevi müdür ve yardımcılarıyla Ankara'dan daire başkanlarının seminere geldiğini söyleyen Milli Eğitim Müdürü Aksan, şöyle dedi:
"Sayın savcı kapının kilitli olduğunu görünce sağa sola bağırmış. Sonra polis geldi. Bunun üzerine valiyi aradım. Salonun ilçede görevli bürokratlara tahsisi yanlış. Toplantı salonunu oyun salonuna çevirmişler. Yönetmelik gereği yazılı emir gerekiyor. Burası Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı."
Savcı Tosun ise soruşturmanın, salonun kendilerine kapatılmasıyla ilgisi bulunmadığını söyledi. Tosun, 'öğretmenevinde bazı hatırlı kişilerin ücretsiz konakladığı, yolsuzluk olduğu, devletin zarara uğratıldığı ihbarı üzerine polis gönderdiğini' anlattı,
"Soruşturma başlattım. El konulan belgeleri bilirkişi inceleyecek" dedi.
Kaymakam: Yetkiliyim
Öğretmenevi salonunun bürokratlara eğlence yeri olmasını kendisinin istediğini belirten Kaymakam da şunları söyledi:
"İlçenin en büyük mülki amiriyim. Resmi yazı yazmama gerek yok. Garnizon ve adliye hariç her yer bana bağlı. İstediğim direktifi vererek yerine getirilmesini beklerim. Sınırsız yetkiye sahibim. Savcı Tosun'a öğretmenevi yetkililerinin biraz nazik davranması gerekiyor. Savcı, Yolsuzlukla Mücadele Kanunu gereğince öğretmenevi belgelerine el koydu."
Devreye giren Muğla Valisi Yiğenoğlu ise gelişmeler karşısında Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Dikmen'i arayarak rahatsızlığını dile getirdi.