Öğretmenevi taşlayıp öğrencileri yaraladılar

Öğretmenevi taşlayıp öğrencileri yaraladılar
Öğretmenevi taşlayıp öğrencileri yaraladılar

İki saat boyunca taşlanan öğretmenevinin camları kırıldı, odalara taşlar doldu. Öğretmenevinde, ilçede okuyan öğrenciler de kalıyordu. FOTOĞRAFLAR: FAİK KAPLAN / DHA

ŞIRNAK - İdil’de önceki gece  500 kişilik PKK sempatizanı grup, öğretmen ve öğrencilerin konakladığı öğretmenevine saldırdı. Göstericiler, iki saat boyunca binayı taşlarken iki öğrenci yaralandı. 
Öcalan’ın cezaevi koşullarının kötüleştirildiğini öne süren PKK’lılar önceki gece Şırnak’ın İdil ilçesinde gösteri yaptı. Yürüyüşe geçen yaklaşık 500 kişi,  köylerden gelip ilçe merkezinde okuyan 54 öğrenci ile 29 öğretmenin kaldığı İdil Öğretmenevi’ni abluka altına aldı. Göstericiler, dört katlı öğretmenevini taş yağmuruna tutarken, bir grup içeriye girmek istedi.
Dışarıdan yaklaşık iki saat boyunca öğretmenevine taşlı saldırılarını sürdüren göstericiler, öğretmenevi bahçesinde bulunan araçları ve Atatürk büstünü de tahrip etti. Göstericilerin attığı taşlardan
iki öğrenci yaralandı.
Öğrenci ve öğretmenler büyük korku yaşarken, göstericiler iki saat sonra Şırnak’tan gelen takviye polis ve askerler tarafından dağıtıldı. Öğretmenevindekiler de gece yarısı geniş güvenlik önlemleri altında tahliye edildi. Yaralanan iki öğrenci hastaneye kaldırıldı. Köylerden gelip lisede okuyan öğrenciler,  sabah köylerine döndü.

‘Tuvaletlere gizlendik’
Olaylar sırasında birkaç göstericinin “Batıda onlar bizi linç ediyor. Biz de onları linç edelim” diye bağırarak grubu galeyana getirdiği iddia edildi. Öğretmenevinde dehşeti yaşayan bir görevli, göstericilerin kendilerini linç etmek istediklerini öne sürüp şunları anlattı:
“İçeriye yağmur gibi taş geliyordu. Bu sırada öğrenciler yemek yemiş ve odalarına çekilmişledi. Koridorda bulunan bir öğrenci yaralandı. Öğrencileri daha güvenli olan yemekhaneye götürdük. Hem taş atıyor hem de demirleri kırıp içeri girmeye çalışıyorlardı. Işıkların tümünü kapatıp karartma uyguladık. Daha sonra polisi aradık. Ama gelen olmadı. Öğretmenlerle daha güvenli olduğunu düşündüğümüz tuvaletlere gizlendik. Burada ailelerini arayan bayan öğretmenler, ‘Bizi linç edecekler. Madımak Oteli’ndeki gibi öleceğiz’ diyerek aileleriyle vedalaşıyorlardı.”
İdil’de akşam saatlerinde tekrar olaylar başladı. Ara sokaklarda çatışmalar yaşandı. (dha)