Öğretmenevinde içki yasağı

Öğretmenevinde içki yasağı
Öğretmenevinde içki yasağı
Alkollü içki satışı yasağının, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı öğretmenevlerinde de uygulanması gündeme geldi

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (TAPDD) üniversitelerin sosyal tesislerinde uygulamaya konduğu alkollü içki satış yasağı, şimdi de kamu kurumlarına ait sosyal tesislere yansıyor. Emniyetin, 'Polis Moral Eğitim Tesisleri' olarak adlandırılan sosyal tesisleri 'eğitim kurumu' statüsüne alındıktan sonra başlatılan alkol yasağının ardından, şimdi de Milli Eğitim Bakanlığı 'na bağlı öğretmenevlerinde alkol yasağı geliyor.

VALİLERE YAZI

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Grup Başkanı Fevzi Durgun imzasıyla 2 hafta önce Türkiye genelindeki akşam sanatokullarını da bünyesinde bulunduran bütün öğretmenevlerine ve 81 il valisine, alkol satışının yasaklanması gerektiğini içeren resmi yazı gönderildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenevlerinde alkol satışıyla ilgili ne yapması gerektiğini, 25 Nisan 2013 tarihinde Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'na sorduğu belirtilerek, buradan gelen yanıtın da 18 Temmuz 2013 tarihli resmi talimata eklendiği görüldü.

Yazıda, alkol satış yasağının olması gerektiği belirtilerek, "Öğretmenevlerinin asli fonksiyonlarının eğitim çalışanlarının konaklama ihtiyacını karşılamak olduğu, ayrıca yeme-içme, spor , eğlence ve eğitim ihtiyaçları için yardımcı ve tamamlayıcı birimleri de bünyesinde barındıran kurumlar olarak tanımlanmıştır. Yasaya göre; öğretmenevleri de her türlü eğitim-öğretim kurumları olarak tanımlanan madde kapsamındadır" denildi.

YASA ANLATILDI

Yasa ve yönetmelikleri uzun uzun anlattığı görülen Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Suat Evcimen'in öğretmenevi ve akşam sanat okullarının eğitim ve öğretim yönleri ile eğitim ve öğretim konumları olup-olmadığının tarafınızca değerlendirilmesi ve ve önceden alkollü satış belgesi almış olanların kurumumuze bildirilmesi uygundur" dedi.  Milli Eğitim Bakanlığı da bu yazışmayı tüm teşkilatıyla paylaştı


  http://www.radikal.com.tr/114473911447399

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ayran kafası - X120

  Başbakan, alkol tüketen bize oy vermiyor dedi ama TÜİK verilerine göre, aylık gelirinden alkole en fazla pay ayıran ilk 4 ilden üçü AKP li, biri BDP lidir. Alkol tüketimiyle CHP yi bir tutan kafa, işine gelmeyince kendi istatistik kurumunun verilerini dikkate almıyor. Yasaklar kanıksandıktan sonra sırada açık kadınların zorla kapatılması, namaz zorunluluğu, oruç tutmayanların linç edilmesi var. Dolaylı vergilerle kazancımızın yüzde 47 sini ödediğimiz devlet, bizim paramızı bizi köleleştirmek için kullanıyor. Hadi devlet her yerde her zaman devletliğini yapar da, buna alkış tutanlar neyin kafasını yaşıyor?

  ulusal sorum!!!! - jooma

  sanki alkol bağımlılarından geçilmiyor. alkol tüketimi çok fazla ve sosyal yaşamı temellerinde sarsıyor. istatistiklere bakın zaten kişi başı alkol tüketimi bir serçeyi yılda bir defa sarhoş edecek kadar birşey.

  OGRETMENLER VE ALKOL YUVASI OGRETMEN EVLERI - Equalizer001

  Bilgi Cagini yasiyan Turkiye?de Yilda 8 Ay calisip 12 Ay ucret alan; hizmet ettigi halkla kaynasip bilgi alisverisi yapacagina, devletin parasi ile kurdugu ogretmen evlerinde halktan kopuk yasayan, ve alkol icmeyi bir modernlik eylemi zan eden ogretmenleri her memur gibi Yilda 11 ay calistirma zamani gelmistir. Yapacagimiz ilk is; Devlet okullarimizi Yaz mevsimi boyunca halkin egitimine acik tutmamiz ve ogretmenlerin her memur gibi aldigi aylik ucretin karsiligini halki egiterek kazanmalarini sagliyacak kanunu TBMM cikarmamizdir. Asil vazifeleri kanun yapmak olan, fakat devletin tanidigi otoriteleri sahsi cikarlari dogrultisinda kullanip, cabuk zengin olma hirslarina kapilarak isbitirilicigi brokerligina soyunan Millet-vekilleri, bu kanun teklifine nasil oy verir bilemiyecegim. Egitimli Secmen olarak bize dusen vazife; Seytanin insani, bos gezen insanin da Seytani bastan cikardigi gercegini sectiklerimizin hafizalarina kazimaktir.

  Bu haber önemli - etufan

  Bu haber, ülkeye şeriat gelmez diyen saf solculara kapak olsun.

  Tamamen oy toplama işlemi... - Sihamıkaza

  Alkol yasağı olayı belli ki muhafazakar kesimlerin oylarını toplamaya yönelik bir hareket, zaten akp diyorki içenlerin çoğu bana oy vermiyor bende dindarları iice kendime çekeyim tek mesele budur yoksa ülkemizin bu kadar acil sorunları varken alkol makyaj görevi görüyor...

  Ulkede alkol yasagi aldi basini gidiyor... - kujo84

  Alkolu yasaklama herseyden onemli hale geldi.Satilsa ne olur,icmek isteyen icer istemeyen icmez.Bikac orumcek ben etrafimda icki gormek istemiyorum diyor diye icmek isteyende icmemek zorunda mi?

  Başka derdiniz yok! - amaurot

  Öğretmenevlerine alkol yasağı getireceğinize, atanamayan öğretmenlere derman olun...Memleketi getirdiğiniz hale bakın! İnsanların içkisine karışmak iktidarınızın da sonunu getirecek umarız!