Öğretmeni devreye girdi, Mehmet altı yıl sonra gülümsedi

Bitlis'in Hizan ilçesinde, tandıra düştükten sonra yüzündeki ifade fonksiyonlarını kaybeden 11 yaşındaki Mehmet İlbaş, öğretmeni Edip Ceyhan'ın girişimleri sonucu ameliyat oldu.

ERZURUM - Bitlis'in Hizan ilçesinde, tandıra düştükten sonra yüzündeki ifade fonksiyonlarını kaybeden 11 yaşındaki Mehmet İlbaş, öğretmeni Edip Ceyhan'ın girişimleri sonucu ameliyat oldu. Mehmet, böylece altı yıl sonra gülümsemeye ve gözlerini kapatmaya başladı.
Öğretmen Ceyhan, beş yaşında tandıra düştükten sonra Mehmet'in başına gelenleri şöyle anlattı: "Ağılözü Köyü'nde yaşayan ailesi onu yaşlı bir kadına götürmüş. Uygulanan ilkel tedavi yöntemleriyle çocuğun gözkapakları kaşına yapışmış. Yanık bölgelerindeki deriyse sarılan bez parçalarıyla kalkmış. Mehmet daha sonra doktora götürülmediği için gözkapaklarını kapatamamış ve yüzündeki derinin gerilmesi nedeniyle gülememiş.
Öğretmenin atanması hayatını değiştirdi
Ceyhan, Mehmet İlbaş'ı 2006 yılının eylül ayında atandığı Ağılözü İlköğretim Okulu'nda tanıdığını belirtti. İlköğretim ikinci sınıfa giden öğrencisini tedavi ettirmek için mücadeleye başladığını söyleyen Ceyhan, yaptığı araştırmada ABD menşeli 'Bridge To Turkiye Fund' (Türkiye'ye Yardım Köprüsü) adlı vakfın Erzurum'daki bir okula yardım ettiğini öğrendi. Vakfın sorumlularıyla yaklaşık üç ay internet yoluyla görüştüklerini belirten Ceyhan, şunları söyledi: "Bana güvendiler ve okulumuza çeşitli elektronik malzemeler gönderdiler. Daha sonra Mehmet'i tedavi ettirmek için harekete geçtiler. Bizi Erzurum Yakutiye Araştırma Hastanesi'ne yönlendirdiler."
Mehmet burada Yrd. Doç. Dr. Önder Tan tarafından geçen haziranda ameliyat edildi. Ameliyat masraflarınıysa 'Bridge To Turkiye Fund' karşıladı. Ameliyattan sonra Mehmet hem gülümsemeye hem de göz kapaklarını kapatarak uyumaya başladı.
Bir ameliyat daha olacak
Yrd. Doç. Dr. Önder Tan uyguladıkları tedaviyi şöyle anlattı: "Çocuk yüzündeki yanıktan dolayı gözkapaklarını kapatamıyor ve yüzdeki derinin gerilmesi nedeniyle gülümseyemiyordu. Yaptığımız ameliyatla saçlı deriye doku genişletici sistemi uygulayarak, Mehmet'in kafasının bir kısmında saç oluşturduk. Yüzdeki ve gözkapaklarındaki çekmeleri düzelttik. Yüzündeki ifade yeteneği tekrar geri getirilen Mehmet artık hem gülümseyebiliyor hem de gözkapaklarını kapatabiliyor. Ancak saçlı deri için 2008'de bir ameliyat daha yapacağız."
Yanık izleri nedeniyle dışlanan Mehmet şimdi arkadaşlarıyla iyi anlaştığını söylüyor. Öğretmen Ceyhan'sa mutlu: "Ona her baktığımda yüreğim sevgiyle doluyor ve mesleğimi daha çok seviyorum. Mehmet'in attığı gülücükleri gördükçe tarifsiz bir mutluluk yaşıyorum."