Öğretmenler atama heyecanı yaşadı

Öğretmenler atama heyecanı yaşadı
Öğretmenler atama heyecanı yaşadı

Milli Eğitim Bakanlığı , 87 branşa 36 bin 837 öğretmen ataması yaptı. Boş kalan kontenjanlara, ‘boş yerlere giderim’ diyen adaylardan atama yapılarak, 40 bin öğretmen ataması tamamlanacak. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmen ataması için Ankara ’da düzenlenen törene, İstanbul ’daki programları nedeniyle telekonferansla katıldı. Avcı yaptığı konuşmada, son 10 yılda toplam 408 bin 47 öğretmen atamasının gerçekleştirildiğini belirterek, bunun cumhuriyet tarihinde, bu kadarlık zaman dilimi içinde yapılan en büyük atama olduğunu ifade etti. Atanan öğretmenlerin 11 Eylül’de uyum eğitimlerinin başlayacağını belirten Avcı, bu eğitim sırasında da öğretmenlerle bir araya geleceğini söyledi.
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hikmet Çolak ise 145 branşta öğretmenin istihdam edildiğini belirtti. Yapılacak atamalarda 87 branşa öğretmen alınacağını anımsatan Çolak, diğer branşlara ise boş kadro ve sınava giren olmaması nedeniyle atama yapılmadığını belirtti. Atama sonucunda boş kalan kontenjanlara, 26. tercihini işaretleyerek “Boş yerlere giderim” diyen öğretmen adaylarının atanacağını dile getirdi.

Atanma sevinci yaşadılar

Törende 99 bin 514 aday arasından kura ile atamalar yapıldı. Ataması yapılan öğretmen adayları sevinç çığlıkları attı. Bebeği, eşi veya anne ve babasıyla atama sevincini paylaşan öğretmenler, göz yaşlarını tutamadı. Kimileri ise atama sevincini, telefonla aradığı yakınlarıyla paylaştı.