Öğretmenler darda

Çoğu kirada oturuyor
Eğitim-Sen'in anketi, Öğretmenler Günü öncesinde eğitimcilerin durumunu gözler önüne serdi: Yüzde 48'i ek işle geçinebiliyor, yüzde 38'iyse fırsat bulsa ek iş yapacak. Yüzde 57'si kirada, yüzde 82'si bankaya borçlu. Milli Eğitim Bakanı Çelik'in savunması: "Saygınlık sadece maaşla ilgili değildir, öğretmenin kendisiyle de ilgilidir."

ANKARA - Öğretmenler Günü öncesi eğitimcilerin sorunlarını araştıran Eğitim-Sen'in elde ettiği sonuçlar, eğitimcilerin içinde bulunduğu maddi sıkıntının büyük boyutta olduğunu ortaya koydu. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise öğretmenlerin bu durumuyla ilgili eleştirileri, "Saygınlık maaşla değildir" diyerek yanıtladı.
Eğitim-Sen'in 10 Kasım-21 Kasım tarihleri arasında 2 bin 104 öğretmenle görüşülerek hazırlanan ankete göre öğretmenlerin yüzde 48'i ek iş yaparak geçinebiliyor, yüzde 57'si kirada oturuyor ve yüzde 82'sinin bankalara kredi borcu var. Anketin en çarpıcı sonucu ise öğretmenlerin yüzde 47'sinin mesleklerine yönelik en büyük şikâyetlerini 'ekonomik' olarak tanımlamaları.
Ek işle geçiniyorlar: Öğretmenlerin yüzde 48'i ancak ek iş yaparak geçinebildiğini söylüyor. Yüzde 38'iyse 'Ek iş yapmıyorum ancak fırsatım olsa yaparım' yanıtını veriyor.
Yarıdan fazlası kirada: Öğretmenlerin yüzde 57'si kirada oturduğunu belirtirken, kendi evi olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 25. Öğretmenlerin yüzde 16'sı ise aileden birine ait bir evde geçici olarak kalıyor. Kiraların asgari düzeyde 350-400 YTL olduğu düşünüldüğünde, öğretmen maaşlarının büyük bir kısmının kiraya gittiği ortaya çıkıyor.
Yüzde 82'si bankaya borçlu: Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 82'si bankalardan kredi almış. Öğretmenler kredi çekmeden geçinebilmelerinin mümkün olmadığını dile getiriyor. Kredi kullanan öğretmenlerin yüzde 34'ü tüketici kredisi, yüzde 29'u otomobil, yüzde 14'ü de konut kredisi kullanıyor. Öğretmenler 'Borç ve taksidiniz var mı?' sorusuna ise yüzde 88 oranıyla 'evet' karşılığını veriyor.
Takım elbise zor: Öğretmenler, "Bir takım elbise almak sizi ekonomik olarak nasıl etkiler?" sorusuna yüzde 49 oranıyla 'Çok etkiler' yanıtını veriyor. 'Etkilemez' diyenlerin oranıysa yüzde 7'yle sınırlı.
Maddi olarak bunalmışlar: Öğretmenlerin mesleklerine yönelik en büyük şikâyetleriyle ekonomik. Yüzde 47 oranıyla mesleklerini icra ederken maddi imkânsızlıklardan bunaldıklarını dile getiren öğretmenlerin yüzde 25'i kalabalık sınıflardan, yüzde 23'ü idarenin keyfi tutumundan, yüzde 5'i de velilerin ilgisizliğinden dertli.
Sosyalleşmeye para yok: Öğretmenlerin maaşlarından sosyal etkinliklere ayırdıkları parasal orana bakıldığında yüzde 36'sının bu tür etkinlikler için en çok 25 YTL ayırabildiği ortaya çıkıyor.
'Sevgi ve şefkat mesleği'
Öğretmenler ekonomik sorunlarla boğuştuklarını söylerken Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğretmenliğin çok saygın bir meslek olduğunu ve saygınlığın maaşla ölçülemeyeceğini söyledi.
Öğretmenler Günü nedeniyle TBMM Genel Kurulu'nda konuşma yapan MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman'ın, öğretmenlerin ekonomik zorluklarına dikkat çektiği ve öğretmenlik mesleğinin saygınlığının azaldığını savunduğu konuşmasına Bakan Çelik, Meclis kürsüsünden yanıt verdi. Hüseyin Çelik, öğretmenliğin çok saygın bir meslek olduğunu belirterek, "Ticaret erbabının her ürününün bir değeri vardır ama öğretmenin ürününe değer biçilemez. Öğretmenlik sevgi ve şefkat mesleğidir" dedi.
Öğretmenlik mesleğinin en büyük karşılığı hak eden meslek olduğunu dile getiren Çelik, öğretmen maaşları ile ilgili olarak da "Saygınlık sadece maaşla değil, öğretmenin kendisiyle de, velilerle de ilgilidir" dedi. Ülke imkânlarıyla tüm çalışanların ihtiyaçlarının karşılanmak zorunda olduğunu da söyleyen Bakan Çelik, OECD ülkeleri içinde öğretmenler için gayrisafi milli gelirden ayrılan payda Türkiye'nin ilk sırada olduğu bilgisin verdi.