Öğretmenler eşlerini istiyor!

Yeni Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, eğitimi 'otomatik pilot'tan çıkardı. V Akademisyenleri topladı


BETÜL KOTAN

Çubukçu’nun selefi Hüseyin Çelik, koltuğunu Türkiye’nin ilk kadın Milli Eğitim Bakanı Çubukçu’ya bırakırken, “Bakanlıkta yapılacak her şey yapıldı. Yol haritaları çizildi. Her şey otamatik pilota bağlandı” demişti. Çubukçu ise ‘21. Yüzyılda Eğitimin Geleceği’ toplantısının açılışında “Eğitim politikaları AB kazanımlarıyla yeniden belirlenmeli. Yol haritaları sürekli güncellenmeli” dedi.
10 bin öğretmen ise Çubukçu’dan öncelikle kendi evlerine giden yol haritasını oluşturmasını istiyor! 10 bin öğretmen çift, ayrı kentlerde bekâr hayatı sürüyor.
MEB 2009 yılı Öğretmenlerin Özür Durumundan Yer Değiştirme Kılavuzu’ndan, ‘il emrine atanma’ ibaresini çıkararak, puan esasını getirmesi, binlerce öğretmen ailesini parçaladı.
Daha önce tayin isteyen öğretmen aileler, il emrine atanıyor ve il milli eğitim müdürü tarafından en uygun okullara yerleştiriliyordu. Yeni uygulamayla, öğretmenlerin sağlık, eş, eğitim özründen dolayı yer değiştirme talepleri artık puan esasına dayalı olarak yapılıyor. Birbirine yakın puanlara sahip olmayan öğretmenler, boş kadro bulunsa bile, aynı ile atanamıyor. Eğitim sendikaları, Çubukçu’dan bu uygulama nedeniyle parçalanan öğretmen aileleri birleştirmesini istiyor. Sendikalar, 7 Haziran’da Bakanlık önünde ‘temsili kız isteme’ töreni düzenleyecekler. Tepki çeken uygulama, Türk Eğitim Sen tarafından da yargıya taşındı. Öğretmenler yeni uygulamayla birçok öğretmenin eşine kavuşmak için 5 ila 10 yıl beklemesi gerektiğini belirtiyor.