Öğretmenler Günü hediyesi: Gaz ve Su

Öğretmenler Günü hediyesi: Gaz ve Su
Öğretmenler Günü hediyesi: Gaz ve Su
Öğretmenler sorunlarına dikkat çekmek için MEB'e yürümek istedi. Polis öğretmenlere gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. 2 kişi yaralandı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Ülkenin yarınlarına adanmışlığın, sevginin, fedakârlığın ve hoşgörünün temsilcisi öğretmenlerin yılda bir kez hatırlandığı bir gün. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Trabzon’daki konuşmasında, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak “Öğretmen sadece üniversite sınavlarına hazırlayanlar değildir. Sadece test tekniğini öğretenler değildir, 13 yıl boyunca ilim öğretenler, edep adap öğreten, sabırla öğrencisine hayatı öğreten, takdim edenler, bu işin asli unsurudur. Onların hakkını bir kenara koyamayız. Onun için her öğretmen değerlidir” dedi. Bu sırada öğretmenler ise yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için Milli Eğitim Bakanlığı’na yürümek istedi. Polis, öğretmenlerin yürümesine izin vermedi. Hediye olarak biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Sert müdahale sırasında 7 kişi yaralanırken 2 kişi de gözaltına alındı.
KESK’e bağlı Eğitm-Sen, öğretmenlerin sorunlarını dile getirmek için Öğretmenler Günü öncesi Ankara’da “Mesleğimize, onurumuza, insanca yaşam hakkımıza, geleceğimize sahip çıkmak” sloganıyla eylem yapmak istedi. Farklı illerden gelerek Tandoğan’da toplanan kalabalık, taleplerini duyurmak için MEB’e doğru yürüyüşe geçti. ‘Direne direne kazanacağız’, ‘İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye ’ sloganları atarak yürüyen eylemcilerin önü Kızılay girişinde polis tarafından kesildi. Polisle yürütülen pazarlıklar sonuç vermedi. Yürüyüş yapmakta ısrar eden kalabalığa polis sert bir şekilde müdahale etti. Müdahale ara sokaklarda da devam ederken çok sayıda gaz bombası kullanıldı. İlk müdahaleden yaklaşık bir saat sonra tekrar GMK üzerinde toplanan kalabalığa polis ikinci kez müdahale etti. Yaşanan olaylarda 7 kişi yaralanarak ambulanslarla hastaneye kaldırılırken, 2 kişi de gözaltına alındı.

Öğretmenlik kölelik oldu

Olayların ardından Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada şunlar dile getirildi: “Dershane tartışmaları ile eğitimi tamamen piyasanın kollarına terk etmek isteyenler; bugün ‘kızlı-erkekli` tartışmaları başlatarak karma eğitimi ortadan kaldırmayı planlamaktadır. Hâlâ herkes için anadilinde eğitim hakkının kabul edilmediği, zorunlu-seçmeli din derslerinin kaldırılmadığı Türkiye’de demokrasiden ve özgürlüklerden bahsetmek anlamsız hale gelmektedir. AKP iktidarı geçen yıl uygulamaya koyduğu 4+4+4 modeli ile çocuklara işçilik ya da evlilik yolunu açmıştır. Öğretmenlik mesleğinin diğer adı artık ücretli kölelik olmuştur. Buna karşı; Eğitim -Sen olarak Öğretmenler Günü’nde kendi taleplerimizle, dövizlerimizle, pankartlarımızla alanları doldurduk. MEB önünde sonlandıracağımız demokratik ve barışçıl gösteri, AKP iktidarının polisleri tarafından engellenmiştir. Gazla, copla, kimyasal sularla ‘destan yazan’ iktidarın polisleri yaptıkları müdahale sonucunda onlarca üyemizin yaralanmasına neden olmuştur. Sahte 24 Kasım kutlamaları ile öğretmenlik mesleğinin kutsallığından bahsedenlerin gerçek yüzü bu müdahale sonucunda bir kere daha ortaya çıkmıştır.”