Öğretmenlere kariyer zammı

Eğitime öğretmen, uzman ve başöğretmenliği getiren tasarı Meclis'te. Tasarı, uzman ve baş-öğretmene 600 milyon ile 1.2 milyar arası zam da öngörüyor.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çeliköğretmenliğe 'kariyer sistemi'ne dair yasa tasarısının Meclis'e gönderildiğini söyledi. Mesleği öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olarak üç kariyer basamağına ayıran bu sisteme göre uzman öğretmenler ile başöğretmenlere 600 milyon
ile 1.2 milyar lira arasında zam yapılması öngörülüyor. Adaylık dönemini başarıyla tamamlayanlar mesleğe öğretmen olarak atanacak. Basamaklar arasındaki geçişler her yıl bir defa olmak üzere sınavla belirlenecek. Serbest öğretmen kadro sayısı içinde, başöğretmenlerin sayısı yüzde 10'u, uzman öğretmenlerin sayısı ise yüzde 20'yi geçemeyecek.
Milli Eğitim Bakanı Çelik, dün bir tuşa basarak 21 bin öğretmenin yeni görev yerlerini belirledi. Atamaların bilgisayar ortamında yapılmasıyla
'hamili kart yakinimdir' devrinin bittiğini söyleyen Çelik, 'kariyer sistemi'yle ilgili yasa tasarısı sayesinde de öğretmenliğin kalitesinin artacağını savundu.