Öğretmenlerin etek boyu kavgası

Adana Gazipaşa İlköğretim Okulu'nda kız öğrencilerin etek boyları ile kız ve erkek öğrencilerin 'samimi' davranışları konusunda öğretmenler arasında çıkan tartışmada iki öğretmenin parmakları kırıldı, olay adliyeye taşındı.

ADANA - Adana Gazipaşa İlköğretim Okulu'nda kız öğrencilerin etek boyları ile kız ve erkek öğrencilerin 'samimi' davranışları konusunda öğretmenler arasında çıkan tartışmada iki öğretmenin parmakları kırıldı, olay adliyeye taşındı.
Tartışma sırasında, "Burayı Çankaya yapmaya mı çalışıyorsunuz" diyerek rehberlik öğretmeni 28 yaşındaki Emine Erol'un üzerine yürüyüp tehdit ettiği iddia edilen fen bilgisi öğretmeni İbrahim Türkmen, tartıştığı meslektaşının başka bir okulda öğretmenlik yapan eşi 32 yaşındaki Harun Erol'la okul çıkışında kavga etti. Karakolda ifade veren öğretmenler adliyelik olurken, Milli Eğitim Müdürlüğü de olayla ilgili soruşturma açtı.
Olay İkibinevler Mahallesi'nde bulunan Gazipaşa İlköğretim Okulu'nda geçen cuma günü meydana geldi. İddiaya göre, rehberlik öğretmeni olan Emine Erol, 15 Kasım 2007 günü disiplin kurulu toplantısında meslektaşlarına, "Kız öğrencilerin etek boyları çok kısa. Kız öğrenciler ile erkeklerin okuldaki samimi davranışları onları dejenere ediyor. Derslere konsantre olamıyorlar. Uyarılmaları gerekir" diyerek çözüm bulunmasını istedi. Kurulda bulunan diğer öğretmenlerin de benzer şikâyetleri üzerine komisyon kararıyla öğrencilere okunmak üzere rapor hazırlandı.
'Bilim ve eğitim çağındayız'
Disiplin kurulunda konuşulanların tamamını Emine Erol'un sözleri olarak algılayan fen bilgisi öğretmeni ve 8-C sınıfının öğretmeni İbrahim Türkmen, iddiaya göre, 19 Kasım günü kadın öğretmenin üzerine yürüyerek, "Böyle şeyler geçmişte kaldı. Artık bilim ve eğitim çağındayız. Burayı Çankaya yapmaya mı çalışıyorsunuz. Çankaya yapmanıza izin vermeyeceğiz. Öğrencilerin kafalarını böyle konularla karıştırmak doğru değil" dedi; öğrenci ve meslektaşlarının önünde öğretmen Emine Erol'u tartaklamak istedi. İbrahim Türkmen araya girenler tarafından uzaklaştırılırken, Emine Erol meslektaşından şikâyetçi oldu ve idari soruşturma açıldı.
İddialara göre, olaydan üç gün sonra Emine Erol'un odasına giren Türkmen bu kez, "Dilekçeni geri almazsan senin bacaklarını kırarım, dilini keserim. Sen okulda benim başka bir kadınla ilişki yaşadığımı da söylemiştin" diye tehdit etti. İbrahim Türkmen'in bu tavrı üzerine sinir krizi geçiren Emine Erol ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilen Emine Erol'a, 'reaktif depresyon' teşhisiyle 10 gün rapor verildi.
Parmakları kırıldı
Eşi Emine Erol'un raporunu teslim etmek için ertesi gün Gazipaşa İlköğretim Okulu'na gelen ve kendisi de başka bir okulda öğretmen olan Harun Erol, işlemleri tamamlayıp okuldan ayrılırken, okuldan 200 metre uzakta İbrahim Türkmen'le karşılaşınca aralarında tartışma çıktı.
Okulun dışında meydana gelen tartışma yumruklu kavgaya dönüştü. Yüzüne aldığı yumruk nedeniyle gözü morarıp, sol elinin iki parmağı kırılan İbrahim Türkmen, attığı tekmeyle meslektaşı Harun Erol'un sağ el parmaklarının kırılmasına da neden oldu.
100'üncü Yıl Şehit Rüştü Bayram Polis Merkezi Amirliği'nde ifade veren Harun Erol ile İbrahim Türkmen birbirlerinden şikâyetçi oldu. İdari soruşturma nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü olayla ilgili açıklama yapmazken, başlatılan adli soruşturma sürüyor.'Üç kişi dövdü'
İbrahim Türkmen, Harun Erol ile tanımadığı 2 kişinin karanlıkta yolunu kestiğini ve kendisini demir çubuklarla dövdüğünü öne sürüyor. Türkmen şunları söylüyor: "Kız öğrencilerin etek boylarının çok kısa olduğunu, kız-erkek talebeler arasındaki samimiyetin sınırları aştığını söylemiş. Hatta erkek öğretmenleriyle kızların bir araya geldiklerinde 40 santimden fazla yaklaşmamaları gerektiğini söylemiş. Tartıştık, ama büyük çapta bir konu olmadı. Eşine nasıl anlatmışsa, ertesi gün kızımla birlikte eve giderken üç kişi yolumuzu kesti. Demir çubuklarla kızımın gözleri önünde dövdüler.
Kızım 'yapmayın' diye bağırıyordu."


'Yumruk savurdu'
Harun Erol ise, gelişmeleri şöyle anlattı: "Kurul toplantı yapmış ve öğrencilerin uyarılması kararı alınmış. Hatta Emine Erol'un söylemediği sözler bile Türkmen'e aksettirilirken eşimin ağzından söylenmiş. Bunu öğrenen Türkmen de, eşimin odasını basıp tartaklamaya çalışmış ve tehdit etmiş. Hakaretler nedeniyle eşim sinir krizleri geçirdi. Ambulansla hastaneye kaldırıldı. Rapor alındı. Ben de o raporu teslim etmek için okula gitmiştim. Çıktığımda Türkmen, yanında kızı olduğu halde beni durdurdu. Eşimin şikâyetini geri almasını istedi. Eşimin vazgeçmeyeceğini söyleyince bana yumruk savurdu. Karşılıklı birbirimize vurduk."