Öğretmenlerin yas günü

Öğretmenler Günü, Yozgat'ın Saraykent ve Çekerek ilçelerinde yaşanan iki kazada dört öğretmenin can vermesiyle yasa dönüştü. Önceki akşam meydana gelen kazada ölen üç öğretmenin stajyerliği, dün kaldırılacaktı.

YOZGAT / ANKARA- Öğretmenler Günü, Yozgat'ın Saraykent ve Çekerek ilçelerinde yaşanan iki kazada dört öğretmenin can vermesiyle yasa dönüştü. Önceki akşam meydana gelen kazada ölen üç öğretmenin stajyerliği, dün kaldırılacaktı.
İki ay önce Dedefakılı Beldesi İlköğretim Okulu'na atanan Rukiye Karaca, Güzin Baş, Ayşe Özdemir ve Birsen Tümey, önceki akşam bilgisayar kursundan dönerken araçlarıyla trafik kazası geçirdi. Karaca, Baş ve Özdemir öldü. Ağır yaralanan Tümey'in sağlık durumu ise iyiye gidiyor. Öğretmenlerin ölümü, meslektaşları, öğrencileri ve Dedefakılı halkını yasa boğdu. Dün, okulda düzenlenen törende İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Coşkun, "Öğretmenler Günü'nde üç öğretmen evladımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bugün (dün) Öğretmenler Günü'nde yapılacak törenle yemin edip, stajyerlikleri kaldırılacaktı" dedi.
Ortak otomobil
Ölen öğretmenlerin, Dedefakılı'ya atanınca, Doğankent Beldesi'nden bir ev kiraladıkları ve iki belde arasında gidip-gelebilmek için kaza yaptıkları otomobili ortak aldıkları öğrenildi. Okula her gün otomobilleriyle gelen öğretmenler, son bir aydır da ilçe merkezinde açılan bilgisayar kursuna gidiyordu. Rukiye Karaca dün memleketi Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde, Güzin Baş da Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde toprağa verildi.
Yozgat, dün yeni bir kaza haberiyle yine sarsıldı. Çekerek ilçesi merkezinde oturan öğretmenler Bayram Aka, Abdülkadir Demir, İbrahim Özdemir ve Fatih Karaosmanoğlu, sabah, görev yaptıkları Beyyurdu Beldesi İlköğretim Okulu'na gitmek üzere yola çıktı. Karaosmanoğlu'nun kullandığı otomobil, belde girişinde buzlanma nedeniyle yoldan çıkıp şarampole yuvarlandı. Aka olay yerinde hayatını kaybederken, yaralanan Karaosmanoğlu, Demir ve Özdemir tedavi altına alındı. Yaralı öğretmenlerin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.
Ankara'daki resmi kutlamalar ise, Öğretmenler Günü nedeniyle 81 ilden davet edilen ikişer öğretmenin katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapıldı. Bakan Hüseyin Bakan Çelik'le öğretmenler, Anıtkabir'den sonra Meclis'i ziyaret etti.
Çelik, eğitim sorunlarının çözümüne yönelik çıkarılan yasalar için öğretmenler adına Alptekin'e teşekkür etti. Öğretmenlere cüzdan hediye eden Alptekin de, "Biz bu cüzdanları veriyoruz. İnşallah Milli Eğitim ve Maliye bakanları da cüzdanları doldurur" dedi. Bunun üzerine Çelik, "Vallahi siz bir nal verdiniz, geriye kaldı üç nal bir de at. Herhalde tamamlarız" diye yanıtladı.
Erdoğan: Baş tacımızsınız
Bakan Çelik ve öğretmenler heyetini kabul eden Başbakan Tayyip Erdoğan ise öğretmenlere çeşitli vaatlerde bulundu:
"Çocuklarımızın geldikleri yeni ilerleme noktalarını yakalayabilmek için rehberliğinize ihtiyacımız var. Öğretmenlerimiz olarak her zaman baş tacımız olacaksınız. Bunu laf olsun diye söylemiyorum, inandığım için ifade ediyorum. Bugüne kadar layık olduğunuz imkânlara sahip olamadığınızın farkındayız. Her alanda sizlere yakışan standartlara ulaşmak adına imkânlarımızı zorladığımızı bilmenizi isterim. Öğretmenlerimiz yaptıkları fedakârlıkların karşılığını almaya mutlaka başlayacaklardır."