Öğretmenlik için başvurular yarın başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 10 bin öğretmen kadrosuna yapacağı atama için 27 Şubat'a kadar başvuruda bulunulabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 10 bin öğretmen kadrosuna yapacağı atama için 27 Şubat'a kadar sürecek başvurular yarın başlıyor.
MEB'e bağlı okulların öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla ilkatama ve açıktan atama yoluyla 52 branşta 10 bin öğretmen alınacak. Öğretmen olarak atanacak adaylarda şu koşullar aranıyor:
"* 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde yer alan koşullara uymak.
* İlk defa atanacaklar için, 1 Ocak 1965 ve sonraki tarihlerde doğmuş olmak.
* Yurtdışı yükseköğretim kurumlarından lisans düzeyinde mezun olanlar için, Talim ve Terbiye Kurulu'nun 340 sayılı kararında belirlenen yükseköğretim programlarının aynı alana denkliği YÖK tarafından belirlenmiş olmak.
* Ortaöğretim alan öğretmenliği için eğitim, fen, edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ile diğer yükseköğretim programlarından mezunolup, pedagojik formasyon veya 33 kredilik ilköğretim sınıf öğretmenliği sertifikasına sahip olmak.
* Sağlık durumunun Türkiye'nin her bölgesinde ve iklim koşullarında öğretmen olarak görev yapmasına müsait olmak.
* Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren ceza almamış olmak.
* 17 Ekim 1999 ve 12 Aralık 1999 tarihlerinde yapılan Devlet Memurluğu Sınavı ve Kamu Personeli Seçme Sınavı ile 2003 Kamu PersonelSeçme Sınavı-Öğretmenlik sınavlarından en az birine girmiş ve yeterli puanı almış olmak.
* Daha önce öğretmenlik görevinde bulunmuş olup adaylıkları kaldırıldıktan sonra bu görevinden ayrılmış (yasal bekleme süresini tamamlamış) olmak."

İNTERNETTEN BAŞVURU

Başvurular, Bakanlığın http://personel.meb.gov.tr adresindeki form doldurularak yapılacak. Adaylar, doldurdukları formu, tüm illerde bulunan en yakın başvuru bürolarına giderek onaylatacaklar. Bu hizmetler için hiçbir ücret alınmayacak. 2003'te öğretmenlik için başvuran, ancak atanamayan adaylar da yeniden başvuruda bulunabilecek.