Öğretmenlik öncesi çile

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıktan atama yoluyla görev vereceği 30 bin öğretmen arasına girebilmek için başvuru yapan binlerce aday...

ADANA - Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıktan atama yoluyla görev vereceği 30 bin öğretmen arasına girebilmek için başvuru yapan binlerce aday, formların teslim edildiği okulların önündeki kuyrukta sıralarını kaybetmemek için sabahlıyor.
Mersin, Niğde, Kayseri, Osmaniye ve Hatay'dan Adana'ya giden adaylar, gün boyu yakıcı güneş altında bekleyip, simitle karınlarını doyuruyor. Adaylar, mesai bitimiyle birlikte kaldırımlarda geceleyip ertesi günü bekliyor. Öğretmen adayları, akşam yemeklerini de ekmek, peynir, zeytin ve domates yiyerek geçiştiriyor. Fen bilgisi öğretmenliği başvurusu için kuyrukta bekleyen İbrahim Ethem Akarsu sıkıntısını, "İki gündür kuyruktayım. İki simitle günümü geçirdim. Ne param var, ne de kalacak bir yerim. Diğer arkadaşlar da benden farksız" diye anlatıyor. Adaylar, formların teslim edildiği okuldaki görevli sayısının yetersizliğinden şikâyetçi.