Oğul Talabani tehdit etti: PKK Türk kentlerini yakar

Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani, ABD'nin PKK kamplarını havadan vurması halinde asıl zararı Türkiye'nin göreceğini söyledi

FERİT ASLAN / İHSAN DÖRTKARDEŞ

DİYARBAKIR - KUZEY Irak'taki yerel Kürt hükümetinin Amerika temsilcisi Kubat Talabani, Türkiye’yi tehdit etti. Kürt internet sitelerinde yer alan habere göre, ABD’nin Türkiye’yi sınır ötesi operasyondan caydırmak için PKK kamplarını havadan vuracağını yazan ABD gazetesi Chicago Tribune'e konuşan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani, “ABD, PKK kamplarını bombalarsa PKK, Türkiye’nin kentlerini baştan başa yakar” diye konuştu.

Kubat Talabani'nin, Amerika’da yayımlanan Chicago Tribun'e gazetesinde verdiği demeçte, “Eğer Türkiye PKK’ya karşı sınır ötesi operasyon yaparsa büyük zararı kendisi görür. Eğer Amerika Türkiye ile birlikte PKK’ya karşı savaşır ve örgütün kamplarını bombalarsa bir gün sonra PKK Türkiye’nin kentlerini baştan başa ateşe verir” tehditinde bulunduğu öne sürüldü.

Kubat Talabani’nin konuştuğu Chicago Tribune gazetesi, Amerikan yönetiminin Türkiye’yi sınır ötesi operasyon yapmaktan caydırmak için terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki hedeflerine hava taarruzu planladığını ileri sürmüştü.

'PKK SİLAH BIRAKSIN'

Talabani'nin bir demeci de ‘Kürdistan Bölge Başkanı’ sıfatı bulunan Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne bağlı ‘Peyamner’ isimli internet sitesinde yayımlandı. Kubat Talabani, siyasi amaçlar elde etmek için şiddet kullanılmaması gerektiğini ve Irak topraklarının komşu ülkelere terörist saldırılar için kullanılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Yazılı açıklama yapan Kubat Talabani şöyle dedi:

“Siyasi amaçların kazanılması için şiddetin bir doktrin ya da yöntem olarak kullanılmasına inanmıyoruz. Irak anayasasına bağlılığımız çerçevesinde, Irak Kürt bölgesi dahil olmak üzere hiçbir şekilde Irak topraklarının, komşu ülkelerin güvenliğini tehdit edecek bir üs olarak kullanılmasını kabul etmiyoruz. Biz, PKK’yı şiddet ve silahlı mücadeleyi bırakmaya çağırıyoruz. Mevcut problemler, siyasi ve diplomatik yollarla çözülmeli. Diğer yararsız yöntemlerin bırakılması gerekli ve biz, PKK’nın, ateşkese bağlı kalmasını, silahlı operasyon düzenlememesini talep ediyoruz. Herhangi bir taraftan gelecek bütün terörist faaliyetleri kınıyoruz çünkü bu terörizmin kurbanı, Irak Kürtlerinin kendisidir. Biz daima barış, demokrasi, kalkınma, halkımızın ve bölgemizin istikrarı için mücadele ettik. Hala terörizme karşı acı bir mücadele içindeyiz.