Ogün polis abilerine çok güzel poz vermiş!

19 Ocak günü öldürülen AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın 20 Ocak gecesi yakalandıktan sonra götürüldüğü Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin çay ocağında çekilen ikinci kaset de piyasada!

İSTANBUL - 19 Ocak günü öldürülen AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın 20 Ocak gecesi yakalandıktan sonra götürüldüğü Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin çay ocağında çekilen ikinci kaset de piyasada!
Samast'ın Samsun'da yakalandıktan sonra Atatürk'ün sözünün yazılı olduğu Türk Bayraklı poster önünde poz verdiği fotoğrafları, jandarma ve polislerle birlikte çekilmiş video görüntüleri ortaya çıkmıştı. Samast'a VIP (çok önemli kişi) muamelesi yapan beş polis açığa alınırken, beş jandarmanın da görev yerleri değiştirilmişti. Bu görüntüler halen tartışılırken ikinci bir kaset ortaya çıktı. 6 Şubat'ta sabaha karşı Samsun Emniyet Müdürlüğü 155 polis imdat telefonuna bomba ihbarı yapıldı.
Gir koluna İsmail abi
Samsun kent merkezinde verilen üç ayrı adreste bomba olduğu ileri sürüldü. Verilen adreslere giden polis ekipleri, üç ayrı paket buldu. Paketlerde yapılan incelemede, Samast'ın yine güvenlik görevlileriyle birlikteyken çekilmiş görüntüleri bulundu. 10 dakika 27 saniye süren ikinci kasette poster pozundan, bayrak açmaya kadar tüm ayrıntılar yer alıyor.
Hürriyet gazetesinin haberine göre kasedin tam deşifresi şöyle:
Görevli: (Samast'a ve diğer görevlilere sesleniyor) Tek çekelim kardeş, bak bakalım. Bir tarafınıza biriniz geçin. Tamam... Şimdi dur yanına geçin abi, bir kişi daha geçsin. Gerekli biri gelsin bana.
Görevli: (Ogün Samast'ın solundaki) Salih beyi çağır bana, Salih beyi.
Görevli: (Arkasındaki) Polis yelekli arkadaş gelsin, gir koluna İsmail abi.
Samast: Abi... (Fotoğraflarla ilgili yanındaki polise bir şeyler söylüyor.)
Görevli: Bunlar bizim arkadaşlar basın değil.
Görevli: Dosyana konulacak, savcılığa gidecek de...
Görevli: Nasıl dönelim, tam yan dönecek. Şu şekilde mi? (Dönüyor)
Görevli: (Arkadaki) Ben yandan alacağım, tam yandan siz duvara bakıyorsunuz karşı duvara bakıyorsunuz. Komiserim sen şey yaparsın.
'Güzel aç bayrağı'
Görevli: (Samast'a sesleniyor) Gel sen şöyle, ikimizi beraber çeksinler. Rahatsız olma samimi söylüyorum. (Bu sırada yanındaki Samast'a sarılıyor)
Samast: Zaten olmuyorum. Olsun bitsin abi.
Görevli: (Samast'la konuşuyor) Ogün, kendi şeyimiz. Kendi arşivimiz deriz ya hani. Dosyaya koyarız. (Eliyle kamera arkasındakileri işaret ederek) Bu abi mesela olay yeri inceleme, bu abi yardımcısı.
Görevli: (Samast'la konuşuyor) Abine güzel bir poz ver lan, hem de gülerek hadi şöyle.
Görevli: Arkadan şeyi de çıkarsın. (Bayrağı kastediyor) Çıkart tut şöyle. Tut tut güzelce aç. Şöyle güzelce indir yüzünü görelim bak bize abi.
Görevli: (Yüzü görünmeyen) Aslanım benim.
Görevli: (Soldaki, kravatlı, cebi çalıyor) Efendim abi, nasıl abi (Bu sırada Ogün Samast, elindeki bayrağı katlamaya başlıyor)
Görevli: O elindekini ne yapacağını biliyorsun değil mi? (Bu söz üzerine Samast bayrağı öpüp tekrar kot montunun cebine koyuyor.)
Görevli: (Cep telefonuyla konuşan) Abi ondan bilgim yok abi... O zaman dur şeyi arayayım... (Bu sırada Samast sigara yakıyor yanına başka biri geçiyor)
Görevli: (Cep telefonuna bakıyor. Sonra Samast'a gösteriyor, veriyor. Sırtını sıvazlıyor, bu sırada çay servisi yapılıyor.) Buraya bak çok kötü bakıyorsun, işte gözleri kaldırıyorsun.
Görevli: Sonunu güzel bağladın ama, gülüyorsun. (Jandarma ve polisle Atatürk'ün sözünün yer aldığı takvimin önünde yan yana fotoğrafı çekiliyor.)
Samast: (Jandarmaya dönüyor.) Bunu çıkartmak istiyorum abi. Çıkartacağım. (Jandarma hiçbir şey söylemiyor ve bayrağı çıkarıp poz veriyor.)
Görevli: (Samast'a sesleniyor.) Duvara bakıyorsun arkadaş. Karşı duvara, bu tarafa şimdi karşı tarafa bakıyosun. (Bir polis diğer tarafa döndürüyor.)
Görevli: Arkadan Salih, sen de geç beraber gideriz.
'Arşiv için çekiyoruz'
(Başka bir mekân, çekyatlı)
Görevli: Sadece bizim kendi arşivimiz için anlatabildim mi, sadece kendi arşivimiz için.
Samast: Ben ne anlatacağım.
Görevli: Hayır hayır... Yani Trabzon'dan biletini alıyorsun, otobüse binip gidişin bizim kendi arşivimiz için yani bu Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü'nün kendi arşivine.
Görevli: Söylüyorum sana. Yoksa bir tek gazetede bir tek yayın kuruluşunda geçerse ben o. çocuğuyum, kendi adıma anladın mı? Sana da onun için söylüyorum kendi arşivimiz için anlatabildim mi yani?
Görevli: Bunları zaten biz verirsek biz sorumluyuz.
Görevli: Seni değil bizi tefe koyarlar.
Görevli: Orasını geçtik Ogün, tatmin oldu. Orasını geçtik, sen şimdi abinin sorduğu soruları tatlı tatlı... He sor abisi.
Soruşturma başlıyor
Görevli: Şimdi öncelikle Trabzon'dan başlıyoruz. Yani bu olaya Trabzon'da bulunduğun sürede ne zaman karar verdin, nasıl böyle bir planlama yaptın kendin?
Görevli: (Arkadan sesleniyor) Bak şimdi, gördün internetten araştırdın. Fotoğrafını gördün...
Görevli: Kendi anlatsın. Fotoğrafları buldun, araştırdın, nerde araştırdın o kelimeyi, cümleyi duydun araştırdın, tespit ettin.
Samast: (Kafasını tamam şeklinde sallıyor.) Araştırdım buldum internette araştırdım, adresini buldum, bir şey yapmadım. Gittim direkt, bekledim iki üç gün dışarıda kaldım. Pusuya yattım, çıkardım vurdum.
Görevli: İki üç gün zarfında nerede kaldın?
Samast: Dışarıda kaldım.
Görevli: Hiçbir yer biliyor musun?
Samast: Bilmiyorum, hiçbir yeri bilmiyorum.
Görevli: İstanbul'u normalde biliyor musun?
Samast: Az bir şey bildik yer var işte.
Görevli: Üsküdar doğumlusun.
Samast: İstanbul'da doğdum.
Görevli: Şişli'yi iyi bilir misin?
Samast: Yok sora sora gittim buldum yani.
Görevli: Peki Esenler terminalde indin, şeye nasıl geçtin?
Samast: Otobüsle.
Görevli: Normal bildiğimiz araba dolmuşları mı? Nerede indin?
Samast: Buradan nereye gittim? Kaleiçi'ne (Topkapı) gönderdiler beni. Orada otobüse bindim Şişli'de indim. Bekledim kapının önünde. Geldim vurdum.
Görevli: Birinci gün mü bu söylediğin?
Samast: Yok. İkinci gün.
Görevli: O zaman birinci gün hiç keşif meşif yapmadın mı?
Samast: Terminalde dolaştım, İstanbul'u dolaştım. Terminale geldim hatta uyudum biraz.
Görevli: Gece mi çıktın Trabzon'dan hatırlıyor musun?
Samast: 03.30-03.00 sıraları.
Görevli: Gündüz 03.30. O zaman 17'sinde çıktın Trabzon'dan, bir gün öncesi vardın oraya.12 saat zaten sanırım. Kaçta indin sabah? 03.30 olsa kaç gibi indin İstanbul'a? Akşam sekiz falan olur. O zaman kaç gibi indiğini hatırlıyor musun Esenler'e?
Görevli: Tamam çok sıkıştırmayalım. Tamam şeye geliyoruz. Çok önemli değil banka kısmına geliyoruz.
Görevli: Şimdi bir-iki gün yattın, hayır hayır bir saniye.
Samast: Hiç şey yapmana gerek yok abi, gittim direkt...