Ogün Samast'ın babası: Devlet oğluma cinayet işletti!

Ogün Samast'ın babası: Devlet oğluma cinayet işletti!
Ogün Samast'ın babası: Devlet oğluma cinayet işletti!
Dink ailesinin açtığı davada mahkum olan İçişleri Bakanlığı 1 milyon 659 bin lira tazminatı tetikçi Ogün Samast'ın ailesinden almak için dava açtı. O davaya dilekçe veren Samast'ın babası Ahmet Samast, devletin oğlunun eline silah vererek cinayeti işlettiğini, oğlunun hayatının çalındığını söyleyerek davanın reddedilmesini istedi.

RADİKAL - Hrant Dink cinayetinde, Dink ailesinin açtığı davada İçişleri Bakanlığı 1 milyon 659 bin lira tazminata mahkum olmuştu. İçişleri Bakanlığı bu parayı tetikçi Ogün Samast'ın ailesinden almak için dava açtı. O davaya dilekçe veren Samast'ın babası Ahmet Samast, devletin oğlunun eline silah vererek cinayeti işlettiğini, oğlunun hayatının çalındığını söyleyerek davanın reddedilmesini istedi.

Habertürk Gazetesi'nde Hayati Arıgan imzalı habere göre, baba Samast derin devletin oğluna Hrant Dink'i öldürttüğünü belirttiği dilekçesinde "devletin oğlunu suça sürükleyerek hayatını çaldığını" belirtti. Ogün Samast'ın Hrant Dink ve Dink ailesinden sonra bu olayda en çok zarar gören kişi olduğunu savunarak davanın reddini istedi.

Söz konusu dava, Dink ailesinin İstanbul 6. İdare Mahkemesi'ne 2008 yılında İçişleri Bakanlığı aleyhine dava açması ve 2012 yılında sonuçlanan mahkemenin bakanlığı 1 milyon 659 bin lira tazminata mahkum etmesi üzerine açılmıştı. İçişleri Bakanlığı bu paranın katil zanlılarından alınması için rücu davası açtı. Davanın reddini isteyen Ogün Samast'ın vasisi, baba Ahmet Samast dilekçesinde "davacı idare nasıl maktülün can güvenliğini koruyamadığı için dava konusu tazminatı ödemek zorunda kalmış ise, 16 yaşındaki bir çocuğun suça sürüklenmemesi için gereken önlemleri de almamıştır" denildi. Devletin asli görevini yerine getirmediğini belirten Ahmet Samast davanın reddini istedi.


  http://www.radikal.com.tr/131687413168741

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HEM SUÇLU HEM GÜÇLÜ - m.rozbilen

  Maalesef devlet, kendisi adına cinayet işleyecek Samast gibi saf enayileri bulmakta zorlanmıyor. Olan kurbana ve katiline oluyor. Çoğu zaman bunların beyinleri vatan millet sakarya duygulariya yıkanıp hazır hale getiriliyor. Tezgahtarların kurgusu ile işi üstlenenlerin bir kısmı içerde yatmak zorunda. Devlet belki de onları bırakmak istiyor ama "dünyaya nesıl anlatırız" korkusunu yaşamaktadır. Böylece oyun'a gelenlerin ömürleri ceza evinde geçmek zorunda. Mesela Pariste 3 Kürt kadınını öldüren Ömer Güney adlı piyon derdini ancak merko paşaya anlatabilir şimdi.. Ne soranı var ne de gideni. Kim bilir onlar ne vaatlerle kandırıldı. Ama olan onlara ve kurbanlara oldu. Soruyorum onlara öldürmekle neyi hallettiniz? Binlerce Kürt kadını ve binlerce Hrant yaratmaktan başka. Berkin Elvan gibi heykelleri dikildi. Ya katillerin? Ya tezgahtarlarının? Şimdi de pişkin pişkin tazminatı sadece bir kandırılmış garibana yüklemek istiyorlar. Samastın babası çok haklı. Ben onun yerinde olsam karşı bir dava açar, devletten çok daha fazla tazminat talep ederdim. Devlet hem suçlu hem güçlü rolünü oynamak istiyor. Hem oğluna cinayet işlettireceksiniz hem de tazminat ha?